Model

Na obřím modelu Země v Třebíči jsou vidět zemětřesení i tsunami

V Česku vznikl unikátní projekční model planety, na kterém se dají simulovat nejrůznější přírodní úkazy jako třeba vlny tsunami nebo zemětřesení. V Evropě je takovýchto přístrojů jen 8 a jeden z nich mají ve vědecko - technickém centru v Třebíči. Přístroj za 6 miliónů korun je přímo napojen na vesmírnou agenturu NASA.

Na novém, moderním modelu je vidět, jak zachycují naši planetu vesmírné družice v noci a ve dne i s postupující oblačností. Unikátní přístroj dokáže ukázat i různé přírodní úkazy jako zemětřesení – tady vidíte kde jsou nejčastěji a nebo dokonce vlnu Tsunami – v reportáži můžete vidět, jak postupovala třeba ta asijská v roce 2011.

Vše je zobrazováno čtyřmi speciálními projektory na dvoumetrovém karbonovém modelu planety. Unikátní přístroj za 6 miliónů korun, kterých je v celé Evropě jen 8 a který je napojen přímo na americkou vesmírnou agenturu NASA.

Související obsah

Dokáže tak takřka v reálném čase zobrazit například i nejpoužívanější námořní cesty zaoceánských lodí mezi kontinenty. A dokonce i míru používání sociálních sítích po celé planetě.

Přístroj umí kromě Země zobrazit přesné projekce a snímky i dalších planet naší sluneční soustavy, náš reportér měl možnost prohlédnout si třeba Mars, Venuši nebo Merkur. Model si poradí i s vyobrazením erupcí na Slunci.


Pokud byste si chtěli unikátní model prohlédnout na vlastní oči, více informací naleznete na webu projektu ZDE.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz