Meteor

Noční oblohu prozářila tisícovka meteorů, roj se ukáže i dnes

Padá hvězda, něco si přej. V noci z pondělí na úterý si vytrvalí pozorovatelé oblohy mohli při troše štěstí splnit přání na celý život. Roj meteorů s názvem Geminidy totiž prohnal oblohou obrovské množství létavic.

"Roj bude vysoce aktivní po celou noc na úterý 15. prosince. Pozorování rovněž vůbec nebude rušit Měsíc, který bude zapadat ještě večer. V průběhu noci přitom každou hodinu zaznamenáme nad českým nebem okolo 100 meteorů. Za celou noc jich proto za ideálních podmínek můžeme napočítat přes tisíc," uvádí na svých stránkách Astronomický ústav Akademie věd ČR.


"Geminidy jsou pozůstatkem rozpadající se planetky Phaeton," vysvětluje původ meteoritů zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Jan Šifner. A proč se tento konkrétní meteorický roj jmenuje právě Geminidy? Je to proto, že zdánlivě světelné stopy vylétají ze souhvězdí Blíženců, latinsky Gemini.


Související obsah


 


Roj bude podle astronomů nejlépe vidět kolem druhé hodiny ráno z pondělí na úterý, kdy budou létavice svištět vysoko nad obzorem. K vidění by ovšem Geminidy měly být celou noc, létat začnou kolem sedmé večer. A pokud tuto noc zmeškáte pozorování anebo u vás bude zataženo, nezoufejte. "Ten roj bude možné pozorovat v omezené míře ještě v následujících třech dnech, dnes bude ale četnost meteorů dosahovat vrcholu," vysvětlil v pondělí Šifner.
 


"První zprávy o roji Geminidy pocházejí z roku 1862. Tehdy byl ovšem roj velmi slabý, frekvence nepřesáhly 30 meteorů v hodině. Teprve ve 40. a 50. letech minulého století se počet meteorů za hodinu zvýšil na dvojnásobek a do současných hodnot stoupal až do roku 1990," přibližují astronomové. A podle některých modelů teď už budou Geminidy jen slábnout.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

HIT INTERNETU: Tohle video fascinuje milliony lidí. Tak ho zakázali...
 

Američtí astronomové spočítali, že Zemi může trefit obří asteroid. Kolik máme času?

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz