Policie

Nová zbraň proti pirátům silnic! Policie přebrala nenápadná auta

Policie má novou zbraň proti pirátům silnic. Padesát tři nových nenápadných aut, která jsou nabitá nejmodernější technikou. Některé prvky jsou na vozech použity vůbec poprvé v Evropě. Dokonce i antiradary na ně prý budou krátké.

"Akcelerace je rychlejší, je to silnější vozidlo," vypočítává výhody nových aut dopravní policista Martin Keller. "Velká výhoda je, že máme automatickou převodovku," přidává se jeho kolega Jan Frieser.

"Samozřejmě 132 kW - 180 koní je absolutně dostatečný výkon," myslí si ředitel prodeje Škoda Auto ČR Luboš Vlček. K tomu mají auta pohon na všechna 4 kola. Policisté dostanou celkem 88 speciálně upravených vozů, distribuovány budou po celé republice.

Asi tou největší vychytávkou na těchto autech je jejich sofistikované maskování. Na rozdíl od passatů se totiž stanou na silnicích zcela neviditelnými. Jde o škodovky, navíc v různých barvách. Než si stačíte v zrcátku všimnout její registrační značky, bude už pozdě šlapat na brzdu.

A pokud používáte antiradar, máte prý taky smůlu. Auta umí měřit pomocí paprsku i bez něho v takzvané úsekové rychlosti. "Zpravidla už bývá vozidlo změřeno, když je zařízení detekováno," vysvětluje ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Související obsah

Úplnou novinkou jsou integrované majáky. Až dosud si policisté museli nasazovat na střechu ty magnetické a to je zdržovalo. "Jako prvním v Evropě se nám podařilo prosadit záměr zvláštního výstražného zařízení," informoval policejní prezident Tomáš Tuhý.

Displej s příkazem k zastavení se objeví teprve až po sklopení sluneční clony. Auta mají 2 kamery s nejvyšším používaným rozlišením v Evropě. Dokážou přečíst registrační značku a automaticky na operačním středisku ověřit, jestli auto třeba nebylo kradené. Na dispečinku také hned vědí, kde se momentálně posádka nachází.

Podle ministerstva vnitra jde o největší investici od roku 2010. "Policie do určité míry vstává z popela," sdělil náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík. Motoristé na silnicích tato nová auta uvidí pravděpodobně hned po Novém roce.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz