Roj

NEBESKÁ PODÍVANÁ: Geminidy krásně rozzářily oblohu! FOTO 

NEBESKÁ PODÍVANÁ: Geminidy krásně rozzářily oblohu! FOTO 
Zdroj: NASA/Twitter

Každoroční meteorický roj Geminidy má letos velice příznivé podmínky pro sledování. I přesto, že maxima roj dosáhl 14. prosince kolem 19. hodiny, stále je možnost zahlédnout na nebi prolétající meteory a to až do 17. prosince.

Během maxima bylo možné na nebi zaznamenat okolo 100 meteorů za hodinu, přičemž celkový počet měl v ideálních pozorovacích podmínkách přesáhnout 1000, uvedl v tiskovém prohlášení Astronomický ústav AV ČR.

Aktivita roje je patrná již od 7. prosince a i přes to, že svého maxima dosáhl roj v pondělí 14., je možné sledovat prolétající meteory až do čtvrtka 17. prosince. Další vhodné pozorovací podmínky pro roj Geminidy nastanou až v prosinci roku 2017. Dalšího aktivnějšího roje se ale dočkáme už v noci ze 3. na 4. ledna 2016, kdy budou vrcholit Kvadrantidy.

Související obsah

Meteorický roj je jev, při kterém meteoroidy (pozn. red.: částice meziplanetárního prachu) křižují zemskou dráhu a částice prachu se při průletu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a vytváří za sebou zářící stopu. Název roje Geminidy pochází z latinského názvu pro souhvězdí Blíženců (Gemini).

Na mnoha místech České republiky bylo v období maxima zataženo, pokud se vám i přes to podařilo meteorický roj vyfotografovat, pošlete nám vaše fotky na mail zpravy@nova.cz, vaše úlovky zveřejníme v galerii.

O geminidech se blíže vyjádřil Ing. Jan Šifner z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz