Odvody

Dobrovolné odvody prošly! Armáda přijme obézní i alergiky

Novelu branného zákona, který obnovuje vojenské odvody, dnes schválili poslanci. Nově se budou moci zájemci k odvodu dobrovolně přihlásit. Armáda přitom sníží požadavky, takže místo se v armádě najde skoro pro každého.

Ještě na jaře byla ve hře varianta obnovení povinných vojenských odvodů, a to pro muže i ženy. Tu ale poslanci nakonec zamítli. Ministerstvo obrany proto přišlo s kompromisem - odvody, ke kterým se mohou lidé dobrovolně přihlásit.

Zájemci by potom museli projít tříměsíčním vojenským výcvikem. Dostat se do armády by ale mělo být daleko jednodušší než dříve. Na rozdíl od minulých let totiž budou moci o vstup do profesionální armády žádat i ti, kteří mají klasifikaci "schopen se zdravotním omezením". Tato léčitelná omezení už nebudou důvodem k automatickému odmítnutí uchazeče.

Brány armády se tak otevírají i lidem s mírným hendikepem. Lehčí zdravotní omezení, jako je obezita, alergie, ekzém nebo zrakové nedostatky, totiž nebrání ve výkonu služby v konkrétním služebním zařazení. Takový uchazeči by mohli dostat místo například v kanceláři nebo ve skladu. Vstup do elitních bojových jednotek bude ale i nadále vyžadovat perfektní zdravotní stav.

Související obsah

Armáda si od novely zákona slibuje navýšení počtu příslušníků armády asi o 10 procent. Zatraktivnit chce také službu v aktivních zálohách, i tady počítá s nižšími požadavky na přijetí. Zároveň by měla být lépe finančně ohodnocena a uvažuje se nad tím, že aktivní zálohy by mohly vyjíždět také na zahraniční mise.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz