Býci

Stádo býků na Táborsku stále uniká! Ohrožují provoz dálnice

Hasiči, policisté a dobrovolníci už druhý den pátrají po stádu býků, kteří včera zmizeli z farmy na Táborsku. Téměř dvě stovky mladých býčků vyrazily vrata ohrady a utekly. Některá zvířata dokonce ohrožovala provoz na dálnici D3. Většinu se podařilo odchytit, ale v lesích kolem Borotína je stále více než čtyřicet zvířat. Policisté doporučují do lesů raději nechodit.

Na louce u lesa nedaleko Borotína dělá skupina hasičů, policistů i dobrovolníků, co může, aby býky pochytala. "Půjdeme po ty chaty a pak se musíme roztáhnout až k silnici," nabádá jeden z nich. Padesátka býků stále uniká.

Hasiči i policisté montují přenosné ohradníky, do kterých se snaží mladé býky nalákat. V ohradě končí hned několik býků, jenže z ní chtějí znovu co nejrychleji zmizet na svobodu. Zvíře se vší silou opírá o ohradník, jeden z místních dobrovolníků je zraněný. Na místě tak zasahují i záchranáři.

Už včera od rána se snažilo býky odchytit na pět desítek hasičů, pomáhal i policejní vrtulník. Dnes kvůli mlze nepřiletěl. Býci dokonce ohrozili i provoz na dálnici D3, když ji několik z nich přeběhlo.

"Vyzýváme řidiče projíždějící po komunikacích v tomto prostoru, aby výskyt a možný střet s býky předvídali a věnovali mu pozornost," vybízel policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Související obsah

Hasiči mají po dohodě s odborníky jasno. Na býky líčí jalovici v říji. "Určitě budeme chtít využít jejich zvířecích pudů a nalákat je zpátky pomocí tohoto systému," informoval Petr Hojsák, ředitel hasičské záchranné služby Tábor.

Proč stádo býků uteklo z ohrady, je zatím záhadou. "Něco ve stáji ty býky splašilo, ale nevíme co," tvrdí majitel zvířat Jiří Pejša.

Policisté nedoporučují nikomu do lesů chodit. Odchyt může trvat i několik dnů.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz