Planeta

Vědci objevili obyvatelnou planetu jen kousek od Země! Je tam život?

Vědci objevili obyvatelnou planetu jen kousek od Země! Je tam život?
Zdroj: YouTube.com

Mimozemšťané jsou možná blíž, než jsme si mysleli. Vědci totiž objevili planetu vzdálenou jen 14 světelných let, na níž by mohl být život. Teď chtějí zkoumat její atmosféru a podmínky.

Australští vědci objevili trojici planet kolem červeného trpaslíka jménem Wolf 1061. Hvězda je vzdálená jen 14 světelných let od Země (jeden světelný rok je takřka 9,5 bilionů kilometrů). Jedna z planet, které kolem hvězdy obíhají, je podle odborníků obyvatelná.

Všechny tři planety mají skalnatý a pevný povrch jako Země, jen Wolf 1061c se ale nachází v tzv. Goldilockově zóně - tedy správné vzdálenosti od hvězdy, kde není příliš horko ani příliš chladno pro tekutou vodu.

"Náš objev je neuvěřitelně vzrušující! Ostatní obyvatelné planety nejsou ani zdaleka tak blízko Zemi," uvedl pro CNN autor studie Duncan Wright z univerzity v Novém Jižním Walesu. "Díky této blízkosti je totiž možné se o planetě dozvědět víc," podotkl.

Skalnatých planet podobných Zemi našli vědci v naší galaxii mnoho, stejně časté jsou i multiplanetární systémy. Většina z dosud objevených se však nachází stovky až tisíce světelných let daleko. Takové planetky je proto téměř nemožné blíže prozkoumat.

Související obsah

Vědci teď chtějí studovat atmosféru na planetě a zjistit, jestli má opravdu podmínky příznivé pro život. Část planety ale zřejmě stále směřuje ke hvězdě a je proto moc horká, zatímco druhá část je stále odkloněná a proto moc chladná. "Je ale možné, že inteligentní život najdeme mezi těmito dvěma zónami," věří Wright.

V následujících letech navíc vědci předpokládají objevy dalších obyvatelných planet.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz