Aljaška

Planeta Země má velký problém! Takhle se změnila za 8 let! VIDEO

Za posledních osm let se ledovec Mendenhall na Aljašce změnil k nepoznání. Došlo k jeho velkému úbytku i překvapivému zvětšování. Už dříve bylo toto místo velkou atrakcí pro turisty, dnes ho navštíví dokonce tisíce lidí ročně.

Americký fotograf James Balog se svým týmem se rozhodli zaznamenat, jak se vlivem přírodních změn mění ledovec Mendenhall na Aljašce. Nainstalovali naproti ledovci kameru a ta zaznamenávala, jak se ledovec během osmi let proměňuje. Cílem jejich průzkumu bylo dokázat, že svět se během pár let neuvěřitelně mění. Tento časosběr to potvrzuje.

Ledovec se výrazně zmenšil, téměř se v jednu dobu ztratil. Není to problém, který se vyskytuje pouze na Aljašce. Od roku 1960 ubylo téměř 10 procent veškeré ledové pokrývky naší planety. Doba, po kterou jsou zamrzlé řeky a jezera se dokonce na severní polokouli zkrátila o dva týdny. Zalednění Grónska mizí rychlostí 50 km krychlových za rok. A za vše může globální oteplování.

Související obsah


Teplotní změny jsou příčinou nejen tání ledovců, ale také dochází k úbytku zvířat. Ty se neumí přizpůsobit náhlým teplotním výkyvům a ztrácí své přirozené podmínky pro život. Dochází také k ničení rostlin a pěstitelské výroby. V neposlední řadě trpí i lidé, kteří jsou ohroženi nemocemi, které se v teplejších podmínkách více rozšiřují.

I v následujících letech se tání arktického a grónského ledovce nezastaví. Mizet ovšem budou i další horské ledovce, hlavně ty, které se nacházejí na severní polokouli. U oblastí kolem rovníku brzy již nebude mít co mizet. Na nejvyšší hoře Afriky, Kilimandžáru, zbylo z původního zalednění pouze 12 procent.

iva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz