Zabíjačka

Výslužka ze zabíjačky bude i pro sousedy. Chystá se nový zákon

Výslužka ze zabíjačky bude i pro sousedy. Chystá se nový zákon
Zdroj: Mediafax

Jitrnice, tlačenky, jelita nebo třeba ovar z domácí zabíjačky - to vše byste podle zákona měli spotřebovat ve své domácnosti. Jak ale informuje MF Dnes, chystá se změna zákona. Brzy byste už mohli obdarovat produkty domácích zabíjaček i sousedy a známé.

Už před několika lety se v Česku uchytila fáma o tom, že Evropská unie zakazuje domácí zabíjačky. Pravda je jinde - domácí zabíjačky zakázané nejsou. A už vůbec ne nařízením z Bruselu. Porážky zvířat mimo jatka zakazuje česká legislativa už více než padesát let. Výjimku mají právě domácí zabíjačky - tedy pokud se maso ze zvířete spotřebuje v rodině.

Související obsah

Tohle pravidlo by chtělo ministerstvo zemědělství ještě rozvolnit. Maso z domácí zabíjačky by pak majitel zvířete mohl darovat i známým, sousedům a dalším blízkým lidem. Počítá s tím návrh, který ministr zemědělství Marian Jurečka přinesl do vlády. Vláda by o něm mohla hlasovat do konce ledna. Tím by se odstartovala schvalovací procedura - vláda, Sněmovna, Senát.

Stejně jako dosud by stále platilo, že s produkty z domácích porážek se nesmí obchodovat. Ale zatímco dnes vás může talíř s jitrnicemi, který podáte sousedovi přes plot, vyjít na tučnou pokutu, po novele zákona by to bylo možné beztrestně.

Související obsah

Není zcela jasné, jestli zákon projde. Proti změně protestuje Český svaz chovatelů masa. Ten se obává, že toto volnější nakládání s masem a produkty zabíjaček, by mohlo ohrozit zdraví veřejnosti.

Zamýšlená změna, podle které budou moci "výslužku" dostat i osoby blízké, podle zpracovatelů masa může znamenat klidně celou vesnici a přilehlé další obce. Namítají, že je takové šíření "rizikového masa" z domácích zabíječek nebezpečné.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz