Vědci objevili ve Španělsku nový druh dinosaura. S vějířem

Vědci objevili ve Španělsku nový druh dinosaura. S vějířem
Zdroj: Profimedia

Ve španělském lomu byly nalezeny ostatky nového druhu dinosaura, který žil před 125 miliony let. Od ostatních se lišil výrazným vějířem na zádech. Informoval o tom americký časopis Plos One.

Španělským vědcům se podařilo nalézt ostatky nového druhu dinosaura. Ihned se začali zabývat jejich zkoumáním. Díky jejich práci je dnes jisté, že k dosavadním známým druhům se přidal nový, kterého nazvali Morelladon beltrani. Žil tady před více jak 125 miliony let.


Jeho první fosílie byly nalezeny už v květnu 2013. Teprve letos se ale španělským vědcům podařilo najít kyčelní kost a další jeho menší kosti. Podle těchto objevů sestavili model tohoto exempláře.

Související obsah


Na základě prozkoumání nalezených ostatků se paleontologové shodují, že tento dinosaurus byl asi šest metrů dlouhý a vážil přibližně dvě tuny. Podle nalezeného chrupu je jisté, že to byl býložravec. Nalezené kosti také svědčí o tom, že se pohyboval po dvou i čtyřech končetinách.


Od ostatních exemplářů se lišil výrazným vějířem na zádech. Funkci vějíře zatím vědci neznají, pouze ji odhadují. Mohl fungovat jako zásobník potravy na horší časy nebo sloužil ve velkých vedrech k regulování teploty. Vědci připouští i možnost, že ho dinosaurus využíval ke komunikaci s okolím a při výběru partnera. Mohl také zastrašovat nepřítele.


Tento nový druh dostal jméno Morelladon beltrani. Morelladon podle místa objevu, byl nalezen v Morelle ve Valencii. Beltrani podle Vincenteho Beltrána, majitele lomu, ve kterém byl objeven.


Paleontolog Fernando Escaso, který zkoumal ostatky dinosaura, přiznal, že nelze rozpoznat jeho pohlaví. Je těžké ho ověřit s jinými, protože vědci našli pouze jeden exemplář. S velkou pravděpodobností se ale jedná o dospělého jedince.

iva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Druh

Důležité Události

Píše se na Deník.cz