Předpověď

PESIMISTICKÝ SCÉNÁŘ: Tohle nás čeká v roce 2016

PESIMISTICKÝ SCÉNÁŘ: Tohle nás čeká v roce 2016
Zdroj: TV Nova

Analytici agentury Bloomberg zpracovali přehled deseti černých scénářů, které se mohou v roce 2016 naplnit. Bojí se například odchodu Velké Británie z Evropské unie nebo dokonce rozpadu Unie v důsledku migrační krize. Vrásky jim dělají také americké prezidentské volby a možné vítězství miliardáře Donalda Trumpa či propad čínské ekonomiky.

1. Cena ropy stoupne na 100 dolarů za barel

Vypadá to jako science fiction. Ropa sice ještě v roce 2008 atakovala hranici 140 dolarů za barel, teď se ale pohybuje kolem 35 dolarů. Analytici se ale obávají, že by ropa mohla zase vystřelit nahoru a tím zpomalit světovou ekonomiku. Bojí se především hrozby Islámského státu a jeho rozšíření do dalších blízkovýchodních států, které těží ropu.

Násilí hrozí také Nigérii a v neposlední řadě i Venezuele, kterou trápí vleklá ekonomická krize způsobená právě nízkou cenou ropy. Takový výpadek by nemusely země OPEC zvládnout vyrovnat. To by způsobilo změnu americké monetární politiky a ekonomické problémy Číně. Na druhou stranu by to pomohlo jaderné energetice a výrobě energie z obnovitelných zdrojů.

2. Velká Británie opustí Evropskou unii

Pokud se nedohodne s evropskými partnery, mohl by podle Bloombergu vyhlásit britský premiér David Cameron referendum o odchodu země z EU už příští rok. Paradoxně, pokud v referendu převáží názor, že by Británie měla EU opustit, bude to znamenat pro Camerona politický důchod. Analytici očekávají, že takový vývoj by z Británie vyhnal investory a srazil britské akcie a libru. Skotové by se zřejmě znovu pokusili získat nezávislost.

Související obsah

3. Kybernetický útok na banky

Analytici se bojí spolupráce ruských a íránských hackerů, kteří by se mohli pokusit o koordinovaný útok na americký finanční sektor. Takový útok by zničil důvěru ve světové bankovnictví a vedl k propadu kurzu dolaru, pádu akcií. Naopak by ale zřejmě těžily majitelé realit, jejichž hodnota by stoupla. Stouplo by i zlato a pak samozřejmě akcie společností zaměřujících se na počítačovou bezpečnost.

4. EU se zhroutí pod tíhou migrační krize

Další útoky ve stylu pařížských prohloubí politickou krizi v Evropě. To zřejmě ukončí politickou kariéru německé kancléřky Angely Merkelové a naopak vyšvihne do sedla francouzskou nacionalistickou političku Marine Le Penovou, které se otevře cesta do úřadu francouzského prezidenta. Euro by čekal masivní propad. Stejně tak dluhopisy zadlužených zemí, protože by zřejmě musely čelit přísnějšímu německému kancléři. Naopak německé akcie by posílily

5. Propad čínské ekonomiky vyvolá vojenskou konfrontaci

Ukáže se, že čínská ekonomika je skutečně v mnohem horším stavu, než oficiální místa uvádějí. Kvůli tomu propuknou v průmyslových centrech nepokoje. Dělníci se budou bát o práci. Čína ještě více omezí sociální sítě a naopak bude hledat populistické řešení.

To ale nebudou chtít připustit Spojené státy, které se postaví čínským nárokům v Jihočínském moři a podpoří vlády, které mají s čínskými požadavky problém. Roztržka povede k propadu námořní a letecké dopravy. Propadnou také čínské akciové trhy. Naopak nahoru vyletí ceny ropy a akcie amerických a čínských zbrojovek.


Související obsah

6. Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení

Izraelský premiér Netanjahu se nespokojí s americkými zárukami a zaútočí na íránský jaderný program. To vyvolá další nepokoje na Blízkém východě a ovlivní také americké prezidentské volby. Dohoda s Íránem se zhroutí. Vystřelí ceny ropy a zlata a akcie zbrojovek. Naopak se propadnu izraelské akcie a nové obchodní dohody mezi evropskými zeměmi a Íránem budou pohřbeny.

7. Putin obejde Spojené státy

Prezidentu Putinovi se podaří přechytračit amerického prezidenta a dohodnout pro něj příznivé mírové podmínky v Sýrii, coby část dohody proti Islámskému státu. Dohoda ukončí uprchlickou krizi a uleví západním zemím. Ty odměnou za to uvolní ekonomické sankce vůči Rusku uvalené po obsazení Krymu.

Ruská pozice v Sýrii se tak posílí, stoupne vliv v bývalých sovětských republikách a Evropa přestane Rusko trestat za ukrajinskou krizi. Díky tomu posílí rubl a ruské akcie. Posílí i evropské firmy, které budou opět moci vyvážet jídlo do Ruska a také německé akcie.

Související obsah

8. Urychlí se klimatické změny

Příští rok bude opět rekordně teplý. El Niňo způsobí další sucha a požáry v jihovýchodní Asii a zničí úrodu v Austrálii. Jih Afriky bude trápit nedostatek vody, nepůjde vyrábět elektřinu ve vodních elektrárnách. Evropští producenti potravin, kupříkladu vína, dostanou velkou ránu. Rána čeká také americké Sillicon Valley. Trhy bude kvůli problémům čelit nejistotě a propadům.

9. Latinskou Ameriku čeká ztracená dekáda

Brazílie se zhroutí kvůli odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové. Protesty budou násilné, zemi nepůjde vládnout. Aby udržel kontrolu nad zemí, bude muset venezuelský prezident Nicolas Maduro nasadit armádu.

Nový argeniský prezident Mauricio Macri nebude kvůli ekonomickým problémům v regionu schopen dostát svým slibům a Argentince čeká další zklamání. Nahoru vyletí úrokové sazby v celém regionu. Naopak spadnou akciové trhy. Brazilský real a mexické peso čekají propady. Brazilská státní ropná společnost Petrobras zbankrotuje.

10. Donald Trump se stane americkým prezidentem

Trump získá nominaci republikánské strany a v listopadu vyhraje volby. Slíbí změny ve výběru daní a přísnější imigrační politiku, především vůči muslimům a Mexičanům. Slíbí také posílení amerických ozbrojených sil. Po svém vítězství osočí Čínu z toho, že manipuluje se svou měnou a zneužívá ekonomické špionáže. Na hranicích s Mexikem vystaví plot.

Dolar v důsledku jeho kroků ztratí na hodnotě. To samé čeká i mexické peso. Naopak stoupne cena zlata a akcie amerických zbrojovek.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Děsivá proroctví Baby Vangy se naplňují. Co čeká svět v roce 2016?

Orlando Bloom mezi syrskými uprchlíky! Musíme si pomáhat, vyzývá herec

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz