Ukrajina

Klid alespoň na svátky: Na Ukrajině se dohodli na příměří

Klid alespoň na svátky: Na Ukrajině se dohodli na příměří
Zdroj: TV Nova

S nadějí na klidné prožití vánočních svátků mohou nadcházející hodiny očekávat obyvatelé východní Ukrajiny. Zástupci ukrajinské vlády se dohodli s delegací proruských rebelů na přerušení bojů počínaje půlnocí z 22. na 23. prosince.

Další jednání mezi znepřátelenými stranami v běloruském Minsku vedlo k podpisu další dohody o příměří. Měla by ukončit boje alespoň na vánoční svátky a nový rok. Předchozí příměří vydrželo poměrně dlouho, ale v posledních týdnech se znovu na frontové linii začala ozývat střelba

Dojednání příměří potvrdila na svém Facebooku mluvčí ukrajinského vyjednávače. "Máme dohodu o bezpodmínečném nastolení příměří, která vstoupí v platnost v 00:00 hodin v noci z 22. na 23. prosince," napsala Darka Oliferová na Facebook. "Tato iniciativa je nutná především proto, aby civilisté, kteří v této oblasti žijí, mohli prožít Vánoce a Nový rok v míru," uvedla Oliferová.

Podle agentury AFP potvrdil dojednání příměří i zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), který se snaží pomoci nalézt řešení již 20 měsíců trvajícího konfliktu.

"Očekáváme a doufáme, že si lidé na východě Ukrajiny budou moci užít Nový rok i vánoce v míru a že tento stav přetrvá i v budoucnu," řekl agentuře RIA Novosti zástupce OBSE Martin Sajdik.

"Dohodli jsme se, že obě strany se zdrží provádění dalších vojenských manévrů a také zredukují na minimum veškeré vojenské přesuny," dodal Sajdik.

Podle odhadů OSN zemřelo při bojích na východě Ukrajiny od dubna 2014 již přes 9 tisíc lidí, většinou civilistů. Ruský prezident Vladimír Putin teprve nedávno přiznal, že v zemi operují také příslušníci ruské armády.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz