Libušín

Požár chaty Libušín: Viníkem je podle policie opravář komínu

Požár chaty Libušín: Viníkem je podle policie opravář komínu
Zdroj: HZS Zlínského kraje

Policie ukončila vyšetřování loňského požáru Libušína na Pustevnách. Obvinila padesátiletého muže z Karvinska, který měl zanedbat opravu komínového systému. Muži za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí až osm let vězení.

"Vyšetřováním policisté vyloučili úmyslné založení požáru a dále i skutečnost, že by za vznik požáru mohla závada na elektroinstalaci. Místem vzniku požáru určili kriminalisté těleso komína," uvedl pro ČTK policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

 

Policie proto obvinila 50letého muže z Karvinska, který se v roce 2007 podílel na opravě komínových těles a práce měl na starost. "Jelikož byl odpovědný za provedení těchto prací, policejní komisař jej v uplynulých dnech obvinil z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti," dodal Malcharczik. Obviněnému hrozí až 8 let vězení.

 

 

Chata Libušín částečně vyhořela v noci na 3. března loňského roku. Požár zachvátil hlavně pravé křídlo, kde se nacházela nejcennější jídelna. Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, na malbách v interiéru se podílel i Mikoláš Aleš.

 

 

Odhady škod se pohybují mezi 80 a 50 miliony korun. Krátce po požáru byla vyhlášena sbírka na obnovu chaty, kterou bohužel dvakrát vykradli zloději. Zároveň probíhá soutěž na dodavatele stavby. Kdyby byla stavební firma vybrána už přes zimu, opravy by mohly začít na jaře.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz