Miloslav Ransdorf

Ransdorfova kauza: Čestný rytíř a komunista hájili práva občanů

Eroposlanec Miloslav Ransdorf (KSČM) svolal tiskovou konferenci, aby zopakoval, že se v curyšské bance nedopustil ničeho protizákonného. Podpořil ho i Peter Guzmický, který vzal návštěvu banky na sebe. Jednali jménem Vladimíra Huňka, který má podle něj platné rozhodnutí soudu o svém švýcarském dědictví.

"Nedopustili jsme se jakékoliv kriminální akce," odmítl hned na začátku obvinění Ransdorf. "Kdo očekává nějaký skandál nebo konflikt, bude zklamán," dodal ještě. Ve švýcarské bance prý jednal jménem Vladimíra Huňka, který sliboval peníze za pomoc s dědictvím po příbuzných a byl za to odsouzen. Žádnou provizi slíbenou neměl.

Na setkání s novináři dorazil i Slovák Peter Guzmický, kterého švýcarská policie zadržela spolu s Ransdorfem a dvěma krajany. "Já jsem organizátor, který způsobil to, že pan doktor Ransdorf skončil v Curychu tak, jak skončil," uvedl Guzmický. "Jsem chlap a mám v sobě tolik odvahy a zodpovědnosti vůči panu doktorovi, že jsem oprávněný a povinný říci pravdu," dodal.

Ransdorf i Guzmický prý hájili práva českého občana jako "čestný rytíř" a "čestný komunista". Vladimír Huněk měl podle něj platné rozhodnutí českého soudu o svém švýcarském dědictví. Má jít o milion eur. Do banky prý museli osobně, aby předali příslušné dokumenty.

Chtěli mluvit s kompetentním úředníkem, ale žádný nepřišel a ochranka chtěla čtveřici vyhodit. Až policie jim prý řekla, že dokumenty nejsou pravé. "Já jsem jim říkal, že jsem neměl čas něco falšovat. Míč je teď na jejich straně," řekl Ransdorf.

Českého europoslance a tři Slováky zadržela švýcarská policie loni 3. prosince v curyšské bance. Švýcarské statní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz