Domácí

Po Maxíkovi trpí SMA také Tomášek z Ostravy. Nadějí je nákladná léčba

Po Maxíkovi trpí SMA také Tomášek z Ostravy. Nadějí je nákladná léčba
Zdroj: Bojujeme pro Tomáška

Příběhy Maxíka a Oliverka, kteří trpí svalovou atrofií, získaly v Česku velkou pozornost. Drahý lék nakonec chlapcům proplatily pojišťovny. Se stejnou nemocí bojuje také roční Tomášek z Ostravy, ten však zatím vyhráno nemá.

Spinální svalová atrofie (SMA) je zákeřná nemoc, při které člověku postupně ubývá svalstvo, což mu také znemožňuje schopnost se hýbat. Děti s touto diagnózou musí léčbu podstoupit do určitého věku a váhy. Do povědomí veřejnosti se SMA dostala díky Maxíkovi a Oliverkovi. Těm drahý lék Zolgensma proplatily pojišťovny.


S vážnou nemocí se však potýká také roční Tomášek Fiala z Ostravy. Tomu svalovou atrofii diagnostikovali v prosinci loňského roku. Rodiče se však nechtějí vzdát a s vážnou nemocí svého syna se snaží bojovat. Právě proto vznikly na facebooku stránky "Bojujeme pro Tomáška“.

Související obsah


"Chlapeček potřebuje lék Zolgensma. Zatím se neví, jak se k tomu pojišťovna postaví. Tomášek však bude potřebovat také nákladné pomůcky, rehabilitace a podobně,“ popsala za rodiče situaci Barbora, která kontaktovala redakci TN.cz.


Ročnímu Tomáškovi schválila pojišťovna lék Spiranza, který sice nemoc nevyléčí, ale zpomalí její průběh. Dohromady má dostat čtyři dávky. "Další dávka léku mě čeká 19. ledna, tentokráte s následnou hospitalizací, kde mi natočí EKG srdíčka a změří svalovou saturaci a dýchání celkově,“ stojí v jednom z příspěvků na facebooku.


Rodiče chlapečka nyní usilují o to, aby získali dostatek finančních prostředků na léčbu a také zdravotní potřeby pro svého syny. Právě proto zřídili transparentní účet, který zaštítila organizace Kačenka dětem z. s. Přispět na konto, které naleznete zde, můžete také vy. Důležité je při platbě uvést variabilní symbol 15.

Podívejte se, jak se malý Maxík postavil na nohy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz