Sýrie

Děti na pokraji smrti jedly kočky a listí. Konečně jim poslali pomoc

V obleženém syrském městě Madája nedaleko Damašku lidé už šest měsíců trpí hlady. A nejhůře ze všech jsou na tom děti, které si ze zoufalství vaří trávu a listí. Po dlouhém půl roce se k nim konečně dostal konvoj s humanitární pomocí.

Madája je už od loňského července obléhána syrskou armádou a libanonským Hizballáhem. Čtyřicet tisíc lidí od té doby trpí akutním nedostatkem potravin a léků. Jeden kilogram rýže se ve městě prodává za astronomických 300 dolarů (7500 Kč) a hladovějícím dětem nezbývá nic jiného, než sbírat trávu a vařit si z ní polévku.

Humanitární pomoc z OSN a Červeného kříže vyjela z Damašku teprve v pondělí, na místo dorazila ale až v úterý ráno. Celkem 47 nákladních aut přivezlo do odříznuté oblasti 250 tun potravin, především rýži, mouku, olej, sůl, cukr, konzervované potraviny, fazole a čočku. K tomu navíc bezmála osm tun zdravotnického materiálu.

Zdroj: Twitter

Situace v Madáji byla podle záchranářů horší, než si původně mysleli. "Bylo to děsivé! Bylo tam velmi chladno a šero. Lidi, kteří se shromáždili kolem kamionu, byli hrozně zesláblí, podvyživení a třásli se zimou," řekl po návratu pro BBC Sajjad Malik z OSN. Podle lékařů jsou asi čtyři stovky lidí silně podvyživeni. "Nic tak strašného jako v Madáji nikde jinde není. Něco takového by se v 21. století dít nemělo," dodal Malik.

Související obsah

"Lidé k nám chodili každých pět minut a ptali se, jestli jsme dovezli jídlo a léky. Někteří se smáli a mávali, ale hodně jich bylo tak slabých a unavených, že se nezmohli na nic," popsal smutnou realitu Pawel Krzysiek z Červeného kříže.

Zdroj: Twitter

Sedmnáctiletý Hiba Abdel Rahman, který ve městě žije, se svěřil, že patnáct dní nejedli nic jiného než polévku. "Viděl jsem jednoho kluka, jak zabil kočku a před rodinou předstíral, že je to králík. Někteří lidé hledají jídlo v popelnicích, jiní jedí trávu. Žádali jsme o jídlo i vojáky, ale odmítli nám cokoli dát," řekl.

Podívejte se na reportáž z doby, kdy lidé čekali na humanitární pomoc:

 

 

Od prvního prosince už ve město hlady zemřelo 28 lidí, mezi nimi i šest dětí. Matky jsou mnohdy tak podvyživené a dehydratované, že nejsou schopny produkovat mléko. Děti místo toho krmí vodou, bylinkami a rajčatovou šťávou.

Zásoby potravin a léků, které konvoj v úterý dovezl, vydrží lidem ve městě jen asi měsíc. Humanitární pracovníci volají po tom, aby zásobování Madáji bylo pravidelné. Navzdory všem očitým svědectvím Hizballáh odmítá tvrzení, že by ve městě někdo zemřel, a odmítá z něj kohokoli pustit.
 

mom, TN.cz

K tématu Sýrie

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz