Policie

Policie má do roku 2020 posílit o čtyři tisíce lidí. Proč?

Čtyři tisíce nových policistů. Tolik jich chce do roku 2020 přijmout ministerstvo vnitra. Policie má posílit kvůli novým bezpečnostním hrozbám, jakými jsou třeba migrační krize nebo terorismus.

Novou policejní koncepci dnes projednávala vláda. Jednání zatím přerušila, podle premiéra Bohuslava Sobotky se ale ministři shodli, že Česko víc policistů potřebuje.


Více policistů v ulicích, na velkých akcích i na služebnách připravených k rychlému výjezdu v Česku, ale i za hranice. To si od nové policejní koncepce slibují ministr vnitra i policejní prezident.


"Ještě před migrační krizí byla policie na velmi nízkých početních stavech, v roce 2005 měla policie 45 tisíc lidí, teď jsme na čísle 40 tisíc a chceme se dostat na číslo 44 tisíc. Pokud stát chce mít bezpečnost, musí si ji zaplatit," vysvětluje ministr vnitra Milan Chovanec.


Související obsah


Česko pro to musí podle Chovance v rozpočtu najít mezi 8 až 10 miliardami korun navíc - a ministr financí Babiš souhlasí. "My tu koncepci podporujeme, určitě by policie měla vyjít do ulic, měla by řešit kvízomaty, měla by zabránit vykrádání domů spoluobčanů," přitakává ministr financí.


Svoje stavy by měla policie podle koncepce navýšit už letos - o 850 lidí.
 

pez, Michaela Šmídová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz