Hotel

Hotel v Burkině Faso přepadli teroristé z Al-Káidy: 29 mrtvých!

Hlavní město africké země Burkina Faso se v pátek vpodvečer proměnilo ve válečnou zónu. Ozbrojenci severoafrické odnože Al-Káidy přepadli zdejší luxusní hotel, který využívají i zaměstnanci OSN a zahraniční turisté. Zahynulo 29 lidí. Bezpečnostní složky hotel obsadily po 9. hodině našeho času. Zachránily 150 lidí, tři útočníky zabily. Čtvrtého atentátníka zlikvidovaly v jiném hotelu.

Mela se ve městě Ouagadougou strhla přibližně v půl osmé večer místního času (20:30 našeho času). Podle dostupných zpráv na hotel Splendid zaútočili minimálně tři ozbrojení muži v turbanech, píše Russia Today. Think tank SITE,který monitoruje teroristické aktivity, informoval, že se k útoku přihlásila severoafrická odnož Al-Káidy.


Útočníkům se v hotelu podařilo zajmout více než sto rukojmích. Armáda Burkiny Faso, společně s francouzskými a americkými vojáky zahájila nad ránem protiútok na hotel.


Ministr komunikací Remis Dandjinou řekl agentuře AFP, že se podařilo osvobodit 63 rukojmí, z nichž 33 bylo zraněno. Bezpečnostní složky neměly v 6 hodin našeho času stále celý hotel pod kontrolou. V 9:20 našeho času uvedl ministr vnitra, že armáda z hotelu zachránila 150 rukojmí a zabila tři útočníky.

Podle ministra vnitra se ale boje rozhořely v jiném hotelu, uvedla AFP. Prezident Burkiny Faso před polednem uvedl, že do jiného hotelu se přesunul čtvrtý útočník. Policii a armádě se jej podařilo zlikvidovat. Mezi útočníky byly i dvě ženy. 29 obětí pocházelo z 18ti různých států. Podle ministerstva zahraničí by mezi oběti neměli být žádní Češi.

Podle úřadů Burkiny Faso se našlo 10 těl naproti hotelu v populární kavárně Cappucino Café, uvedla agentura AP. Ředitel místní nemocnice informoval agenturu AFP, že pří útoku zahynulo minimálně 20 lidí, včetně západních rukojmí. Prezident země potvrdil v sobotu před polednem 23 obětí, později se počet mrtvých zvýšil na 29. Na místě zasahovali také hasiči. Teroristé před protiútokem armády založili několik ohňů v recepci hotelu.
 


Související obsah


Podle agentury Reuters útočníci před vpádem do hotelu podpálili několik aut a divoce stříleli do vzduchu. Podle svědků útočníci, pravděpodobně islamisté, cílili nejen na samotný hotel, ale i na kavárnu na druhé straně ulice, která je oblíbená mezi západními turisty.

Záběry z teroristického útoku na hotel Splendid:

Vojákům z Burkiny Faso pomáhali kolegové z Francie, kteří se do Ouagadougou přesunuli narychlo z Mali, a také američtí vojáci, kteří mají jinak na starosti ostrahu amerického velvyslanectví.

Bezpečnostní složky brali situaci velmi vážně. Jen před pár měsíci, v listopadu, došlo v hlavním městě sousedního Mali Bamaku k útoku na hotel Radisson Blu, při kterém ozbrojenci zajali 170 rukojmí. Při přestřelce s ozbrojenými složkami 19 rukojmí zahynulo.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz