Alergie

ALERGIE NA CHLAD: Příznaky má čtvrtina populace, nemáte ji taky?

ALERGIE NA CHLAD: Příznaky má čtvrtina populace, nemáte ji taky?
Zdroj: Profimedia

Existují různé typy alergií. Kromě těch častějších na pyl, kočičí srst nebo prach byla potvrzena třeba i alergie na slunce či na vodu. A někteří lidé jsou dokonce alergičtí na chlad! V zimě si ale často myslí, že onemocněli běžným nachlazením.

Symptomy jsou podobné jako u obvyklých alergií. Pacienti mají vyrážku, otékají, kýchají, slzí jim oči, motá se nebo bolí hlava. Alergická reakce na chlad je ale poměrně vzácná, přitom podobné příznaky má v zimě asi čtvrtina evropské populace.

A právě kvůli rýmě a bolesti hlavy si někdy i lékaři myslí, že jsou jen nachlazení nebo mají chřipku. "Můžeme udělat testy, které zjistí alergii na kočky, psy nebo pyl. Když ale dojde na zvláštní věci, jako je právě chlad, zatím jsme tomu úplně nepřišli na kloub. Možná takovou alergií trpí o hodně víc lidí, než si myslíme," říká britská lékařka Helen Webberleyová.

Jediný způsob, jak na to přijít, je nasadit takovým pacientům antihistamika nebo zkusit léčbu teplem. To nakonec pomohlo i Jenny, která trpěla alergií na chlad od dvanácti let. "Měla jsem hrozně citlivou pleť, v zimě se mi dělaly puchýře a byla jsem úplně rudá," popisuje.

Související obsah

Pak se ale na čas přestěhovala ze Skotska do teplejšího prostředí a příznaky zmizely. "Asi ve dvaceti jsem se přestěhovala do Londýna, kde je přece jen tepleji. Za nějakou dobu jsme se ale s manželem vrátili do Skotska a symptomy se znovu objevily," vypráví 39letá matka dvou dětí.

Až potom si uvědomila, že je nemocná kvůli studenému počasí, a vyhledala doktora. Ten jí předepsal léky proti alergii, které dnes bere celoročně. "Je to malý zázrak. V domě udržujeme teplotu nad 21 stupňů a někdy mi není venku dobře, i když prášky beru. To pak manžel synům říká: Maminka začíná červenat, půjdeme už domů," vypráví s úsměvem Jenny.

Související obsah

Podobný příběh zažila i Amanda, která začala v zimě kýchat až po menopauze. "Kamarádi si dělali srandu, že jsem na ně alergická, protože jsem vždycky kýchala, když jsme se v zimě setkali," říká 54letá žena. Během léta jí ale bylo dobře a lékař jí nakonec také předepsal antihistamika.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nebezpečné EOS balzámy! Přestaňte je používat, než bude příliš pozdě

Děsivý příběh: Klučina nikdy neprožije Vánoce. Má na ně těžkou alergii!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz