Virus

Virus zmenšující mozek dětí se bude dál šířit - MAPA VÝSKYTU

Další země hlásí případy nakažení virem Zika, který je nebezpečný hlavně nenarozeným dětem. Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) varuje, že případů bude kvůli cestovnímu ruchu přibývat i mimo země, které jsou ohroženy možností aktivního přenosu.

Vědci, kteří virus a jeho šíření zkoumají, v současné chvíli věří, že se virus šíří převážně pomocí komářího bodnutí. Jedná se tedy o arbovirus, takže jsou za jeho šíření zodpovědní členovci, například právě komáři. Ale bodnutí nemusí být jedinou formou, jak se může virus šířit. Podle některých dřívějších studií existuje podezření, že je možné virus šířit také díky sexuálnímu styku.

I přes to, že už jsou hlášeny první případy v Evropě a USA, masivní šíření epidemie v těchto oblastech podle zdravotnických organizací zatím nehrozí. Všichni pacienti, kteří se s touto nemocí aktuálně potýkají, nedávno pobývali v zemích, kde hrozí aktivní přenos.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení pro ty, kteří do zemí v blízké době vycestují. Podle ní je nejdůležitější snažit se riziko komářího bodnutí snížit na minimum, tedy používat doporučované repelenty, nosit nevýrazné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Dále v co největší míře zamezit zbytečnému větrání a spíše používat klimatizaci, popřípadě opatřit okna dostatečnou ochranou proti vlétnutí nebezpečného hmyzu.

Související obsah

WHO také doporučuje pozorné sledování jakýchkoliv symptomů v případě, že se z postižených zemí navracíte. Pokud zpozorujete jakýkoliv symptom provázející tuto nemoc, měli byste okamžitě navštívit nebližší nemocnici.
 

Seznam zemí s aktivní možností přenosu podle CDC:

Barbados, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Dominikánská republika, Ekvádor, Salvádor, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Paraguay, Portoriko, Svatý Martin, Surinam, Americké Panenské ostrovy, Venezuela, Samoa, Kapverdy

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz