Zahraničí

Změny klimatu nahrávají viru zika! Může se rozšířit do Evropy

Změny klimatu nahrávají viru zika! Může se rozšířit do Evropy
Zdroj: Profimedia

Rostoucí teploty, které se zvyšují v důsledku změny klimatu, nahrávají nebezpečnému viru zika. Ten přenáší komáři. Vědci varují, že právě kvůli globálnímu oteplování, se virus může rozšířit také po jižní a východní Evropě.

Virus pocházející z Afriky se totiž výrazněji šíří v teplém klimatu. "Odborníci z Liverpoolské univerzity upozorňují na možnost rozšíření viru do jižní a východní Evropy, na sever Ameriky a Číny a jih Japonska do roku 2080,“ píše časopis New Scientist.

"Čím teplejší je prostředí, tím teplejší je také teplota komára, což viru umožňuje se rychleji replikovat,“ tvrdí Marcus Blagrove z Liverpoolské univerzity.

Související obsah

Komáři totiž nejsou schopní regulovat svou vlastní teplotu. Ta proto závisí na prostředí, ve kterém žijí. "Je to důvod, proč se nemoci, které šíří komáři, rozmáhají více v horském klimatu, zvláště pak v létě,“ dodal Blagrove.

Odborníci komáry testovali v teplotách od 17 do 31 °C a poté zkoumali, jaký má teplota vliv na délku života a infekčnost. Zjistili, že virus byl přítomný ve slinných žlázách testovaného hmyzu a přenáší se už od 19 °C.

Virus zika přenáší komár tygrovaný a onemocnění je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ve většině případů bez příznaků. Pokud se nějaké objeví, jedná se zpravidla o horečku, vyrážku, zánět spojivek, bolesti svalů nebo hlavy. Závažné je toto onemocnění pro nenarozené děti, které se rodí se zmenšenou lebkou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz