Houby

Teplá zima trápí české zemědělce! Čeho bude nedostatek?

Teplá zima trápí české zemědělce! Čeho bude nedostatek?
Kombajn Zdroj: Mediafax

Letošní zima je oproti předchozím rokům neobvykle teplá. Ačkoli rostliny proměnlivost počasí zvládají zatím dobře, zemědělci se obávají škůdců, kteří by mohli ve velkém zaútočit na pole a lesy.

Většina lidí po mrazivém konci ledna s úlevou odhazuje teplé kabáty. Zemědělcům ale příznivé předpovědi meteorologů dělají spíše starosti. Zima byla totiž nezvykle mírná a hrozí proto, že pole a lesy zaplaví ve velkém škůdci.

"Teplé počasí podporuje vyšší výskyt chorob a škůdců, které mráz nezničí. Jedná se hlavně o škůdce hub, hraboše a divočáky," řekla portálu TN.cz mluvčí Agrární komory Dana Večeřová.

Kvůli tomu, že letos nebylo ani příliš sněhu, začaly navíc přerůstat veškeré porosty. "Pokud by nyní přišly holomrazy, tedy mráz bez sněhové pokrývky, mohlo by docházet k poškození všech těchto rostlin," upozorňuje Večeřová. V takovém případě by pak hrozilo navíc i to, že se uzavře půda, která nebude pohlcovat sněhové ani dešťové srážky.

Související obsah

Vody přitom v loňském roce bylo zoufale málo a zemědělci se proto právem obávali toho, že sucho šance na velkou úrodu zničí. "Aktuální předpověď mluví o vyšších srážkách, což by při jejich rozumném rozložení v čase (nikoliv přívaly) mělo být příznivé," doufá Večeřová.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz