Varování

Pozor na tyto bezlepkové výrobky! Obsahují jedovaté alkaloidy

Pozor na tyto bezlepkové výrobky! Obsahují jedovaté alkaloidy
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská inspekce (SZPI) okamžitě začala z trhu stahovat všechny závadné šarže čirokových potravin, u kterých se ukázalo, že obsahují nebezpečné alkaloidy. Jedná se o celkem devět různých druhů.

Státní zemědělská inspekce objevila u devíti šarží čirokových potravin nebezpečné tropanové alkaloidy atropin a skopolamin. Atropin, který je obsažený například v rulíku zlomocném nebo mandragoře, je známý pro své halucinogenní účinky. V nadměrném množství ale dokáže zabíjet stejně jako již zmiňovaný "lék na bolest" skopolamin.

"Tyto látky nesmějí být v potravinách přítomny v jakémkoli množství," uvedl tiskový mluvčí Pavel Kopřiva. Jak ukázaly laboratorní testy, tyto závadné šarže obsahovaly 300 až 1700 mikrogramů na kilogram.

"SZPI doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedené šarže potravin doma, aby je nekonzumovali," varuje Kopřiva. Inspekce okamžitě nařídila všechny nebezpečné potraviny stáhnout.

Související obsah

Mezi nebezpečnými potravinami je bezlepková směs na pečení Adveni BAKE-A-CAKE, chléb s čirokovou dýní a různé kaše. Kompletní přehled naleznete zde.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz