Boletice nad Labem

Drsný život ve výchovném ústavu: Tohle vše čeká vraha Elišky

Drsný život ve výchovném ústavu: Tohle vše čeká vraha Elišky
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Mladí násilníci, kteří ještě nejsou trestně odpovědní, končí po spáchání trestného činu obvykle ve výchovném ústavu. V Česku to nejčastěji bývá ústav v Boleticích nad Labem.

V Boleticích kromě mnoha dalších skončil i čtrnáctiletý Daniel, který minulý pátek brutálně zavraždil svou spolužačku Elišku. Chlapec měl problémy se zákonem už v minulosti. Loni v květnu se kvůli jiné dívce pohádal se spolužákem a shodil ho do 12 metrů hluboké výtahové šachty. Ten pád přežil jenom díky tomu, že dopad ztlumily věci naházené na dně. Podle státního zástupce šlo o pokus o vraždu.

Z ústavu by se mohl dostat v osmnácti letech, navíc s úplně čistým trestním rejstříkem. Bude sice muset dodržovat přísný režim ústavu, jenže v porovnání s brutálním činem, který spáchal, jsou to spíš pravidla pro děti na letní táboře.

Související obsah

Denní režim v ústavu v Boleticích:

Režim je každý den přesně stanovený. Budíček mají chovanci v sedm hodin, následuje ranní hygiena a snídaně. Po ní chlapci odcházejí na vyučování.

Školu mají přímo v budově ústavu a každý chlapec z oddělení pro extrémní poruchy chování, kam se umisťují ti nejhorší násilníci, má individuální vzdělávací plán. Třídy pro tyto děti jsou v uzavřeném podlaží.

Po vyučování je oběd a odpolední činnosti. Těmi mohou být například sportovní nebo výtvarná výchova. Po nich následuje večeře. V době od osmi do devíti mají k dispozici svů telefon. Večerka je stanovena na desátou.

Chlapci na nejpřísnějším oddělení jsou na pokojích maximálně po dvou a s ostatními dětmi z ústavu vůbec nepřijdou do styku. Dohlíží na ně zvýšený počet pedagogů.

V případě, že jsou chovanci povoleny vycházky, vždy ho na nich musí doprovázet asistent. Výjimkou jsou návštěvy v rodinách. Ty mohou chlapci absolvovat jen tehdy, když s tím souhlasí rodiče i orgán sociálně-právní ochrany dětí.

mom/Jitka Fárová, TN.cz

K tématu Boletice nad Labem

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz