Jára Cimrman

Cimrman jako národní památka? Dědic se chce vzdát práv

Cimrman jako národní památka? Dědic se chce vzdát práv
Zdroj: TN.cz

Cimrman by se měl stát něčím na způsob národní památky. Usiluje o to syn Ladislava Smoljaka, Filip. Chtěl by se vzdát autorských práv, aby bylo dílo o Cimrmanovi volně přístupné lidem na internetu. Jedná o tom i s Českou pirátskou stranou - dnes společně zveřejní plán, jak na to, informují dnešní Lidové noviny.

Před jedenácti lety se Jára Cimrman málem stal největším Čechem. Z ankety ho ale nakonec jako fiktivní postavu Česká televize vyškrtla. Cimrman je podle jednoho z majitelů autorských práv Filipa Smoljaka něco jako národní památka. Chce proto, aby dílo o českém géniovi bylo veřejně přístupné, píší LN.

S Českou pirátskou stranou dnes Filip Smoljak zveřejní plán, aby mohly být na internetu volně k vidění záznamy divadelních her. Legálně.

Související obsah

"Motivací je, aby se Jára Cimrman dostal i k lidem, kteří nechodí do divadla nebo nečtou. Můžou to být lidé, kteří mají vážné zdravotní problémy nebo jsou sociálně slabší nebo prostě kulturně přemýšlejí jinak, ale jsou to lidé, kteří mají přístup k internetu. Kdyby si mohli pustit záznam na internetu, bylo by to přece fajn,“ řekl LN Filip Smoljak.

Tak jednoduché to ovšem nebude. Majitelů autorských práv k Cimrmanovi je pět – Zdeněk Svěrák a čtyři potomci Ladislava Smoljaka. Jenže na to, aby mohly být volně přístupné záznamy her, je potřeba souhlasu podstatně více lidí.

Související obsah

"Nejsou to jenom autoři, podle autorského zákona jsou ještě jiná práva a ta mají výkonní umělci a držitelé práv výrobce, tedy ten, kdo to natočil. Tihle všichni musí o tom být přesvědčení. Princip, jakým bychom to chtěli udělat, může platit i pro jiné autory. Kdyby se to u Cimrmana nepovedlo, může se to ujmout jinde,“ míní Smoljak.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz