Johnson & Johnson

Ženu zabil dětský pudr! Johnson & Johnson zaplatí 1,7 miliardy

Ženu zabil dětský pudr! Johnson & Johnson zaplatí 1,7 miliardy
Zdroj: Profimedia

V přepočtu více než 1,7 miliardy korun dostane rodina ženy, která zemřela na rakovinu vaječníků. Tu měl u ženy podle soudu vyvolat dětský pudr Johnson's baby.

Dvaašedesátiletá Jackie Foxová z Alabamy desítky let používala dětský pudr společnosti Johnson & Johnson. Minulý rok zemřela na rakovinu vaječníků. Podle soudu v americkém St. Louis ji způsobily látky obsažené v tomto hygienickém přípravku. Společnost musí rodině zaplatit 72 milionů dolarů jako odškodné, píše britská BBC.

Firma podle závěrů soudu věděla o tom, že přípravek obsahuje látky, které mohou tento typ rakoviny způsobit, ale záměrně o tom spotřebitelům neřekla. Konkrétně mělo jít o mastek, ze kterého se pudr a další hygienické přípravky vyrábí. V 90. letech totiž jedna z vědeckých studií prokázala, že mastek u krys způsobuje rakovinu. Po celých Spojených státech řeší soudy asi tisícovku podobných žalob.

Související obsah

Porota společnost obvinila z podvodu, nedbalosti a dokonce spiknutí. Johnson & Johnson se brání, že spojitost mezi vznikem rakoviny a používání pudru stále není stoprocentně prokázána. Podle Mezinárodní společnosti pro výzkum rakoviny (International Agency for Research on Cancer) existuje mnoho studií, které na tento problém poukazují, jiné ale mluví úplně opačně.

"Suroviny do všech našich globálních produktů jsou pečlivě vybírány a splňují nejvyšší nároky na kvalitu, čistotu a dodržování předpisů. Nedávný verdikt v USA jde proti spolehlivým studiím, které už desítky let prokazují bezpečnost mastku jako kosmetické přísady do mnoha produktů. I když soucítíme s pozůstalými, s rozsudkem důrazně nesouhlasíme," řekla pro TN.cz tisková mluvčí společnosti Johnson & Johnson pro Česko Edda Andresenová. "Rakovina vaječníků je komplexní onemocnění a neexistují dostatečné důkazy, které spojují mastek se vznikem rakoviny," dodala.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz