Domácí

Vakcína Janssen ztrácí účinnost. Lidé musí na druhou dávku

U jednodávkové vakcíny Janssen od společnosti Johnson & Johnson velmi rychle klesá míra ochrany před koronavirem. Několik měsíců od její aplikace je prý dokonce úplně zanedbatelná. Firma si už požádala o změnu certifikace z jednodávkové vakcíny na dvoudávkovou. Tím se chce vyrovnat ostatním. Tato vakcína se aplikuje hlavně v centrech, kde se lidé mohou očkovat bez registrace.

Doporučovali ji obvodní lékaři. I v pátek se na ni stály fronty v některých očkovacích centrech. A řada měst ji využila k očkování bezdomovců. Měla mít výhodu jediné dávky. Studie na amerických veteránech vědcům potvrdila jejich pochybnosti o jednorázové vakcíně Janssen.

Na začátku byl účinek všech vakcín kolem 90 procent. Po šesti měsících klesla účinnost Moderny k 60 procentům, Pfizeru na 45 procent a vakcína Janssen úplně propadla.

"Účinnost klesla až na 13 procent, ale stále si zachovávala účinnost proti těžkým průběhům a smrti v rozsahu asi 52 procent," uvedla vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Ruth Tachezy.

Výrobce se proto obrátil na Evropskou lékovou agenturu, aby vakcínu změnila z jednodávkové na dvoudávkovou. A ta to schválila.

Související obsah

"Je ji dnes možné považovat za dvoudávkovou a opravdu je potřeba ta posilující dávka," tvrdí člen mezioborové skupiny MeSES Martin Buchtík.

"Druhá dávka dramaticky zvedá hladiny protilátek až 12krát. A je doporučená dokonce kombinace vakcín. Ať už s Modernou nebo Pfizerem. Některé studie ukazují, že ta kombinace dává výrazně vyšší hladiny ochrany," oznámila Tachezy.

V Česku má vakcínu Janssen téměř 350 tisíc lidí. Jednou z nich je i paní Skopová z Liberce. Dávku dostala před čtvrt rokem od obvodní lékařky. Teď ji znepokojuje, že ji vakcína tolik nechrání. "Poradím se s paní doktorkou a nechám se zase klidně přeočkovat," řekla.

A podobně uvažuje i 52letý bezdomovec. "Co mi řeknou, to udělám. Aspoň rok ať vydrží ta vakcinace," přeje si.

Tým MeSES navrhuje, aby stát zkrátil čekání na 3. dávku u ostatních vakcín z 6 měsíců na 5.

Lidé s vakcínou Johnson & Johnson by se měli přeočkovat, řekl Jan Pačes:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz