Domácí

Vakcína Janssen ztrácí účinnost. Lidé musí na druhou dávku

U jednodávkové vakcíny Janssen od společnosti Johnson & Johnson velmi rychle klesá míra ochrany před koronavirem. Několik měsíců od její aplikace je prý dokonce úplně zanedbatelná. Firma si už požádala o změnu certifikace z jednodávkové vakcíny na dvoudávkovou. Tím se chce vyrovnat ostatním. Tato vakcína se aplikuje hlavně v centrech, kde se lidé mohou očkovat bez registrace.

Doporučovali ji obvodní lékaři. I v pátek se na ni stály fronty v některých očkovacích centrech. A řada měst ji využila k očkování bezdomovců. Měla mít výhodu jediné dávky. Studie na amerických veteránech vědcům potvrdila jejich pochybnosti o jednorázové vakcíně Janssen.

Na začátku byl účinek všech vakcín kolem 90 procent. Po šesti měsících klesla účinnost Moderny k 60 procentům, Pfizeru na 45 procent a vakcína Janssen úplně propadla.

"Účinnost klesla až na 13 procent, ale stále si zachovávala účinnost proti těžkým průběhům a smrti v rozsahu asi 52 procent," uvedla vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Ruth Tachezy.

Výrobce se proto obrátil na Evropskou lékovou agenturu, aby vakcínu změnila z jednodávkové na dvoudávkovou. A ta to schválila.

Související obsah

"Je ji dnes možné považovat za dvoudávkovou a opravdu je potřeba ta posilující dávka," tvrdí člen mezioborové skupiny MeSES Martin Buchtík.

"Druhá dávka dramaticky zvedá hladiny protilátek až 12krát. A je doporučená dokonce kombinace vakcín. Ať už s Modernou nebo Pfizerem. Některé studie ukazují, že ta kombinace dává výrazně vyšší hladiny ochrany," oznámila Tachezy.

V Česku má vakcínu Janssen téměř 350 tisíc lidí. Jednou z nich je i paní Skopová z Liberce. Dávku dostala před čtvrt rokem od obvodní lékařky. Teď ji znepokojuje, že ji vakcína tolik nechrání. "Poradím se s paní doktorkou a nechám se zase klidně přeočkovat," řekla.

A podobně uvažuje i 52letý bezdomovec. "Co mi řeknou, to udělám. Aspoň rok ať vydrží ta vakcinace," přeje si.

Tým MeSES navrhuje, aby stát zkrátil čekání na 3. dávku u ostatních vakcín z 6 měsíců na 5.

Lidé s vakcínou Johnson & Johnson by se měli přeočkovat, řekl Jan Pačes:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz