Komár

Komáři přenáší množství nemocí. Tyto můžete chytit i v Česku!

Komáři přenáší množství nemocí. Tyto můžete chytit i v Česku!
Zdroj: Profimedia

V souvislosti se stále se šířícím virem Zika se pořád více mluví o nebezpečí, které štípnutí komára může představovat. Ačkoli Zikou se od českého komára s největší pravděpodobností nenakazíte, existují nemoci, které chytnout můžete.

Komáři nejsou jenom obtížným hmyzem, který se obrovskou rychlostí rozmnožuje a především v létě dokáže pořádně znepříjemnit život. Mohou být také přenašeči nejrůznějších onemocnění. Malárie, žlutá zimnice nebo horečka Dengue jsou asi těmi nejznámějšími, že byste je ale chytli od českého komára, se bát nemusíte. U jiných ale riziko hrozí, i když ve velmi malé míře.

Valtická horečka

Jedná se o virové onemocnění, které přenáší komár z rodu Aedes. Tento druh komára žije hlavně v lužních lesích a přemnožit se může například při povodních, jako tomu bylo v roce 1997. Běžný je zejména na jižní Moravě. Svůj název dostala horečka podle místa, kde ji v 60. letech minulého století vědci objevili.

Jedná se o onemocnění podobné chřipce, objevuje se především v létě a na podzim a postihuje hlavně děti. Typickými příznaky je náhlý začátek horečky, který trvá 3 až 5 dní, bolest hlavy, pocit neklidu, zvracení, nechutenství, dále pak bolesti kloubů a krku. Nejedná se o nijak vážné onemocnění a léčit je ho možné klidně i běžnými prášky na chřipku, odpočinkem a dostatečným množstvím tekutin.


Související obsah

Západonilská horečka

I když je od nás řeka Nil vzdálená tisíce kilometrů, i tato původně africká nemoc se může v Česku objevit. U nás ji přenáší komár pisklavý. V České republice první případy odhalili lékaři na Břeclavsku při záplavách v roce 1997, další v roce 2002 a jeden z posledních v roce 2013 v Ostravě.

Inkubační doba nemoci je 3 až 14 dní a projevuje se prudkým nástupem horečky, která trvá 3 až 5 dní. Dalšími příznaky jsou bolest hlavy a v krku, bolesti svalů a kloubů, vyrážka, únava, nechutenství či střevní potíže. V těžkých případech může vyvolat i zánět mozkových blan a může skončit ochrnutím nebo smrtí. V minulosti toto onemocnění prodělal například herec Pavel Nový, ten si ho ale údajně přivezl z dovolené na Kypru.

Lymeská borelióza

Nejčastějšími přenašeči boreliózy jsou klíšťata, podle některých odborníků ale dokážou tuto nemoc přenášet také komáři. Původce nemoci sice nežije v těle komára, ten ji ale může přenést pasivně. To znamená, že ji přenese prostřednictvím krve nakaženého, která mu zůstala na sosáku. Tímto způsobem se pak při štípnutí může nemoc dostat i do lidského těla.

Související obsah

Onemocnění se projevuje ve třech fázích. Nejprve se v místě vpichu objeví červená skvrna, která může být větší než 5 cm, tuto fázi doprovází horečka, bolesti svalů a kloubů, únava. Po několika měsících se obtíže vrací s ještě větší intenzitou, častá je obrna v obličeji. Poslední fází je zánět mozku a míchy, mnohdy ale nastoupí i roky po kousnutí hmyzu.

Sekundární infekce

Nebezpečí hrozí také v případě, kdy si svědivý štípanec od komára rozškrábeme. Do malých otevřených ranek se potom může dostat jiná infekce z okolí. Pravidlem je proto zatnout zuby, použít zklidňující gel a hlavně neškrábat!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NENÍ V LŮNĚ SAMO! Dojemný ultrazvuk ukazuje umírající dvojče, jak drží za ruku svou sestru

REVOLUCE V LÉČBĚ RAKOVINY: Co zastavilo nemoc u 94 procent léčených pacientů?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz