Komár

Komáři přenáší množství nemocí. Tyto můžete chytit i v Česku!

Komáři přenáší množství nemocí. Tyto můžete chytit i v Česku!
Zdroj: Profimedia

V souvislosti se stále se šířícím virem Zika se pořád více mluví o nebezpečí, které štípnutí komára může představovat. Ačkoli Zikou se od českého komára s největší pravděpodobností nenakazíte, existují nemoci, které chytnout můžete.

Komáři nejsou jenom obtížným hmyzem, který se obrovskou rychlostí rozmnožuje a především v létě dokáže pořádně znepříjemnit život. Mohou být také přenašeči nejrůznějších onemocnění. Malárie, žlutá zimnice nebo horečka Dengue jsou asi těmi nejznámějšími, že byste je ale chytli od českého komára, se bát nemusíte. U jiných ale riziko hrozí, i když ve velmi malé míře.

Valtická horečka

Jedná se o virové onemocnění, které přenáší komár z rodu Aedes. Tento druh komára žije hlavně v lužních lesích a přemnožit se může například při povodních, jako tomu bylo v roce 1997. Běžný je zejména na jižní Moravě. Svůj název dostala horečka podle místa, kde ji v 60. letech minulého století vědci objevili.

Jedná se o onemocnění podobné chřipce, objevuje se především v létě a na podzim a postihuje hlavně děti. Typickými příznaky je náhlý začátek horečky, který trvá 3 až 5 dní, bolest hlavy, pocit neklidu, zvracení, nechutenství, dále pak bolesti kloubů a krku. Nejedná se o nijak vážné onemocnění a léčit je ho možné klidně i běžnými prášky na chřipku, odpočinkem a dostatečným množstvím tekutin.


Související obsah

Západonilská horečka

I když je od nás řeka Nil vzdálená tisíce kilometrů, i tato původně africká nemoc se může v Česku objevit. U nás ji přenáší komár pisklavý. V České republice první případy odhalili lékaři na Břeclavsku při záplavách v roce 1997, další v roce 2002 a jeden z posledních v roce 2013 v Ostravě.

Inkubační doba nemoci je 3 až 14 dní a projevuje se prudkým nástupem horečky, která trvá 3 až 5 dní. Dalšími příznaky jsou bolest hlavy a v krku, bolesti svalů a kloubů, vyrážka, únava, nechutenství či střevní potíže. V těžkých případech může vyvolat i zánět mozkových blan a může skončit ochrnutím nebo smrtí. V minulosti toto onemocnění prodělal například herec Pavel Nový, ten si ho ale údajně přivezl z dovolené na Kypru.

Lymeská borelióza

Nejčastějšími přenašeči boreliózy jsou klíšťata, podle některých odborníků ale dokážou tuto nemoc přenášet také komáři. Původce nemoci sice nežije v těle komára, ten ji ale může přenést pasivně. To znamená, že ji přenese prostřednictvím krve nakaženého, která mu zůstala na sosáku. Tímto způsobem se pak při štípnutí může nemoc dostat i do lidského těla.

Související obsah

Onemocnění se projevuje ve třech fázích. Nejprve se v místě vpichu objeví červená skvrna, která může být větší než 5 cm, tuto fázi doprovází horečka, bolesti svalů a kloubů, únava. Po několika měsících se obtíže vrací s ještě větší intenzitou, častá je obrna v obličeji. Poslední fází je zánět mozku a míchy, mnohdy ale nastoupí i roky po kousnutí hmyzu.

Sekundární infekce

Nebezpečí hrozí také v případě, kdy si svědivý štípanec od komára rozškrábeme. Do malých otevřených ranek se potom může dostat jiná infekce z okolí. Pravidlem je proto zatnout zuby, použít zklidňující gel a hlavně neškrábat!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NENÍ V LŮNĚ SAMO! Dojemný ultrazvuk ukazuje umírající dvojče, jak drží za ruku svou sestru

REVOLUCE V LÉČBĚ RAKOVINY: Co zastavilo nemoc u 94 procent léčených pacientů?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz