Zajímavosti

Záhadné světlo rozzářilo nebe nad Skotskem. Lidé hned volali policii

Záhadné světlo rozzářilo nebe nad Skotskem. Lidé hned volali policii
Zdroj: Profimedia

Noční oblohu nad severovýchodem Skotska v noci na úterý rozzářilo jasné světlo. Překvapení lidé začali okamžitě volat na policii s tím, že spatřili na obloze modré, bílé nebo zelené světlo. Další slyšeli pouze ohlušující ránu. Odborníci potvrdili, že se jednalo o meteor, který shořel v zemské atmosféře.

Pád a zkázu vesmírného tělesa mohli lidé pozorovat v severovýchodním Skotsku a na severu Británie. Jenni Morrisnová ho zaznamenala v 18:45 na cestě do Alfordu v Aberdeenshire. "Byla to ta nejbizarnější věc, jakou jsem kdy zažila," uvedla Morrisnová pro BBC.

"Byla úplná tma a najednou z ničeho nic, jako by někdo zmáčkl vypínač, bylo světlo. Celé nebe se rozzářilo. Podívala jsem se na syna, on na mě a všechno zase potemnělo. Netrvalo to moc dlouho, sotva pár vteřin. Bylo to děsivé a úžasné zároveň," popsala záblesk Morrisnová.

Profesor Keith Horne z University v St.Andrews BBC sdělil, že světlo bylo způsobeno meteorem, který měl v průměru kolem 10 centimetrů. "Když vletí meteor do atmosféry, začne hořet. Díky tomu uvolní energii, což způsobuje záblesky a někdy i částečnou explozi," vysvětlil Horne. Také dopnil, že vesmírný kámen letěl rychlostí kolem 30 kilometrů za sekundu a shořel ve výšce zhruba 32 kilometrů.

Související obsah

Úřady vyloučily, že by se jednalo o světlo způsobené bleskem, protože v okolí podle předpovědi nebyla hlášena žádná bouře.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz