Andrej Babiš

Babišovi jdou po krku agenti. Kvůli obří dotaci pro farmu Čapí hnízdo!

Babišovi jdou po krku agenti. Kvůli obří dotaci pro farmu Čapí hnízdo!
Zdroj: Profimedia

Andrejovi Babišovi - řečeno s Cimrmanem - začíná téci do bot. Jeho farmu Čapí hnízdo začal vyšetřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Prověřuje, jestli Babišova firma získala legálně evropskou dotaci 50 milionů korun. Uvádí to web Neovlivní.cz.

Andreji Babišovi jdou po krku "agenti" Evropského úřadu proti podvodům (OLAF). Ti začali prověřovat, za jakých okolností Babišův Agrofert získal padesátimilionovou evropskou dotaci na stavbu luxusní farmy Čapí hnízdo na Benešovsku.

Že jde - pro Babiše - do tuhého, je zřejmé. Úřad OLAF nejprve dotace pouze zkoumal, teď už zahájil oficiální vyjádření. Informuje o tom web Neovlivní.cz. Úřad jedná na základě anonymního oznámení, podle něhož získal koncern Agrofert dotaci neoprávněně. Pokud by se tak stalo, bude muset za Babiše Česko peníze vrátit Bruselu.

Podle oznámení, které loni přišlo anonymně do rukou státní zástupkyni Lence Bradáčové, peníze podvodem získala skupina lidí okolo společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. Ta měla být založena zcela účelově tak, že se od Agrofertu nejprve oddělila dceřiná firma Agro ZZN Pelhřimov. Tu manažeři proměnili na akciovou společnost s anonymními akciemi. Vzápětí ji koupil neznámý vlastník a po pěti dnech ji přejmenoval na Farma Čapí hnízdo a.s. A za další týden firma požádala o evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun.

Potíž je mimo jiné v tom, že dotační program měl podporovat malé nebo střední podniky. navíc takové, které už dva roky podnikají v cestovním ruchu, nemají více než 250 zaměstnanců a roční obrat nanejvýš 50 milionů eur. Pokud úřad OLAF zjistí, že Farma Čapí hnízdo je součástí koncernu Agrofert, pak přijmutí dotace porušilo patrně všechny podmínky, které zakazovaly čerpat dotaci.

Podobné vyšetřování úřadu OLAF trvá obvykle dlouhé měsíce, takže není jasné, kdy a s jakým závěrem přijde. Pro Babiše je ale i zpráva o pouhém vyšetřování špatná a přichází v nevhodný čas. Blíží se podzimní krajské a senátní volby a skandály kolem Babišova majetku mohou srazit vysoké preference strany ANO.

Související obsah

Ministru financí Andreji Babišovi se poslední dobou hroutí, na co se podívá. ČSSD, s níž ANO tvoří vládu a řídí zemi, se v kampani vymezuje proti Babišovi. Používá k tomu upravenou citaci jeho hesla: "Stát není firma", která bude viset na bilboardech po celé zemi. Sociální demokraté za kampaň hodlají utratit 100 milionů korun.

Související obsah

Možná ještě horší zprávou je ale to, že ČSSD se rozhodla podpořit návrh zákona o střetu zájmů. Ačkoliv tento zákon předkládá poslanec TOP 09 Martin Plíšek, shodu na něm může najít Sněmovna napříč stranami. I sociálním demokratům se líbí, protože cílí takřka výhradně a přímo na Andreje Babiše. Pokud by zákon prošel a ANO vyhrálo příští volby a Babiš se chystal do premiérského křesla, musel by si vybrat: buď premiérský post či místo ve vládě anebo Agrofert (případně další Babišovy společnosti).

Související obsah

I tohle až příliš nezdravě (pochopitelně pro hnutí ANO) přitahuje pozornost voličů k majetku Andreje Babiše. A lidé by si tak mohli všimnout, jak obrovské částky Babišovy firmy od státu získávají a jak dobře se Babišovi zároveň vládne i podniká.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz