Kost

Konec ochutnávek slivovice či vín? Poslanci chtějí zakázat košty!

Soutěžní ochutnávky slivovice, vína nebo burčáku, jsou v ohrožení. Vládní návrh zákona o ochraně zdraví s nimi totiž už nepočítá. Slovácko nebo Valašsko proto bije na poplach. Přehlídky, při nichž se hodnotí úroda ovoce a umění jeho zpracovatelů, totiž k tamnímu životu odjakživa patří.

Poslanci projednávají zákon, který má chránit zdraví člověka před škodlivými účinky návykových látek a alkoholismem. Pokud dojde k jeho schválení, veškeré tradiční degustační akce by se staly nelegálními.

Nově by se alkohol mohl podávat pouze na kulturních či tanečních akcích, jako jsou vánoční nebo velikonoční trhy, taneční zábavy nebo diskotéky. Tradiční košty vína nebo slivovice, které jsou oblíbené zejména na Moravě, ale na seznamu povolených akcí nejsou.

Související obsah

"Nejsem zastáncem toho, aby se chlastalo ve velkém na veřejnosti, ale nemůžeme přeci zakázat si dát štamprdlu slivovice, protože to přece si na Slovácku dáváme každý den," kritizuje vládní návrh senátor Ivo Valenta.

Stejného názoru jsou i pořadatelé koštů, pro které jsou tyto akce srdeční záležitostí. "Ať je to při dobrém víně nebo při dobré slivovici, meruňkovici, hruškovici, je to hlavně o tom, aby se lidi setkávali a ne, aby se opíjeli," říká jeden z nich.

Související obsah

Lidé se obávají toho, že se budou muset scházet ve sklípcích domů, jako tomu bylo dříve. Naděje se ale nevzdávají a spoléhají na hlavu státu. "Doufám, že tento zákon naše vrchnost neschválí a pokud se tak stane, tak doufám, že pan prezident to smete ze stolu a my budeme mít vyhráno," říká pořadatel tradičního koštu v Salaši u Velehradu.

Zdeněk Čík/ lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz