Politika

Čínského prezidenta budou vítat Tvrdíkovy billboardy. Ale i protest

Čínského prezidenta budou vítat Tvrdíkovy billboardy. Ale i protest
Zdroj: TN.cz/Profimedia

Smíšené pocity bude mít při cestě z pražského letiště čínský prezident Si Ťin-pching, který se o Velikonocích chystá navštívit Českou republiku. Zatímco Česko-čínská komora ho chce podél Evropské třídy, kudy kolona pojede, vítat oslavnými billboardy, odpůrci komunistického režimu v Číně chtějí na stejném místě vyvěsit obří plakát, na kterém je Václav Havel společně s dalajlámou…

Až u nás bude čínský prezident o Velikonocích míjet cestou s letiště plakát, který hodlají protičínští aktivisté umístit na jeden z paneláků lemujících Evropskou třídu, bude se cítit jako by zarytého sparťana „vítaly“ davy slávistických fanoušků.

"My bychom rádi poukázali, že nesouhlasíme se současnou politikou české vlády, která na obranu lidských práv rezignovala a posiluje spolupráci s totalitní Čínou, která zadržuje 1300 politických vězňů a páchá další zvěrstva," řekl mluvčí protičínského hnutí Tomáš Pikola.

Související obsah

Jde přitom o stejný plakát, jaký před dvěma lety vyvěsil Martin Bursík na svém domě ve Sněmovní ulici."Tehdy to byla reakce na slova ministra zahraničí Zaorálka, že Češi podporují Čínu, ne Tibet a my jsme chtěli už tehdy ukázat, že s tímto krokem nesouhlasíme," vysvětluje Pikola.

Jenže když Miloš Zeman v září navštívil v Číně svůj protějšek, padly si obě hlavy státu tak do oka, že vidina miliardových investic zcela zastínila praktiky totalitního režimu. Evropskou třídu v Praze tak bude lemovat i řada billboardů, které naopak Číňany vítají s otevřenou náručí! "Česko-čínská komora do toho investuje velké peníze a staví trošku Potěmkinovu vesnici, aby ukázala, jak moc je tu Čína vítána, i když to není úplně pravda," říká Pikola.

Související obsah

Z Česko-čínské komory nechtěl akci aktivistů nikdo komentovat. "Musím Vám bohužel oznámit, že ani pan Tvrdík, ani nikdo jiný se k tomuto tématu nebude vyjadřovat," uvedla tajemnice Jaroslava Tvrdíka Iveta Pychová.

Podrobnosti o návštěvě čínského prezidenta oznámí Pražský hrad v polovině března. A třeba se ukáže, že práce obou táborů byla zbytečná a prezidentská kolona pojede jinudy.
 

TN.cz/Jakub Bystrzycki,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz