Alergie

Pylová sezóna začíná! Jak s alergií rychle zatočíte? RADY A TIPY

Zatímco většina lidí se těší na jaro, více než dva miliony Čechů čekají problémy. Končí totiž klidnější období a začíná pylová sezóna. Pro alergiky to znamená vyzbrojit se léky a kapesníky. Alergie se dá ale zmírnit i bez chemie.

Přibližně každý čtvrtý Čech trpí podle statistik alergií nebo se u něj alespoň někdy alergické příznaky projevily, ať už jde o astma, ekzém nebo alergickou rýmu. Univerzální lék přitom neexistuje, příznaky se dají pouze tlumit. A nemusí to být jen pomocí léků.

Úlevu přinesou bylinky

Jarní příznaky alergie dokážou zmírnit některé běžně dostupné bylinky. Velmi účinný je měsíček lékařský. Obsahuje látky zvané fytoncidy neboli rostlinná antibiotika a právě díky nim skvěle funguje v boji proti bakteriím. Kromě toho má výrazné antioxidační účinky. Mezi nejúčinnější byliny patří kopřiva, který výborně působí při senné rýmě.

Související obsah

Trápí vás při alergii kašel a neustupující rýma? Pomůže vám i divizna. Má protizánětlivé účinky, tlumí bolest a užívá se i při žaludečních potížích. Užívá se také v podobě nálevu - čaje. Málo známou bylinou je ostropestřec, v boji s alergiemi je však velmi účinný. Léčí různé druhy alergií, například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a tlumí záněty.

Rady proti pylu

I když to hlavní pylové peklo se rozpoutá až přibližně za měsíc, už nyní dokážou pozlobit některé rostliny, které díky teplému počasí začínají kvést. Vyloučit úplně kontakt člověka s pyly není samozřejmě možné, můžete ho ale omezit. Ideální je vycházet ven ráno a navečer a chránit si oči slunečními brýlemi. Poté, co dorazíte domů, opláchněte si obličej studnou vodou a převlékněte se.

Pokud jste doma a potřebujete vyvětrat, pořiďte si speciální protipylové sítě do oken. V místnostech používejte čističky vzduchu. Dávejte pozor na ovoce a med, i ty mohou obsahovat pylové alergeny. Pokud jste alergičtí, měli byste omezit kouření, ideálně nekouřit vůbec, nikotin totiž zhoršuje otok nosní sliznice.

Související obsah

Důležitý je úklid

Alergeny interiéru jsou pro člověka nebezpečnější než ty venkovní. Zatímco alergeny pylu se zachytí v horních cestách dýchacích, alergeny roztočů jsou menší a klesají hlouběji do plic, roste tak riziko rozvoje astmatu. Důležité je proto udržovat místnosti a nábytek bez prachu, vysávat matrace i koberce a často prát povlečení. Ideálním pomocníkem je vysavač s filtrem HEPA, který pohlcuje alergeny a přechovává je bezpečně ve svém sáčku. Vhodné jsou také speciální chrániče matrací a časté větrání.

Babské rady

I když ještě alergie zdaleka nebyly tak rozšířené jako nyní, už naše babičky věděly, jak se proti jejím příznakům bránit. Zaručenou technikou na ucpaný nos je napařování. Když navíc do vody přidáte několik kapek eukalyptového oleje a páru budete zhluboka inhalovat, úleva je zaručena.

Související obsah

Podivnou, ale prý účinnou metodou, je potření nosních dírek vrstvou vazelíny. Ta má nejen zabránit vdechování pylu, ale také mírnit příznaky alergie. Zkuste ji aplikovat během jarní sezóny, vždy než jdete ven.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz