Masakr

Smrt za smrt. Odsoudili vraha dvou slovenských horolezců

Smrt za smrt. Odsoudili vraha dvou slovenských horolezců
2014-02-28_ulice_exkluzivne_1817_mara

Nejvyšší trest, tedy trest smrti, vynesl pákistánský soud nad vrahem, který se podílel na masakru skupiny horolezců v červnu 2013. Zahynuli tehdy i dva slovenští lezci Peter Šperka a Anton Dobeš.

Stalo se to 23. června 2013 na úpatí deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat v Pákistánu. Mezinárodní skupina horolezců tábořila 4200 metrů nad mořem, když ji přepadla skupina zhruba 16 teroristů z pákistánské odnože Talibanu.

Teroristé se převlékli za policisty a když tábor obsadili, zabili deset zahraničních horolezců a jejich pákistánského průvodce. Kromě obou Slováků zemřeli také horolezci z Číny, Litvy, Nepálu, Ukrajiny a USA. Utéct se podařilo jen jednomu čínskému horolezci. Dalšího horolezce z Litvy zachránilo to, že nebyl v době útoku v táboře.

Související obsah

Za zapojení do tohoto masakru vynesl pákistánský soud trest smrti nad jediným mužem, Irfánem Ulláhem. Kromě toho ale stejně potrestal dalších dvanáct lidí, kteří rovněž páchali teror a útočili na školy, letiště, policisty i civilisty.

K masakru se později přihlásilo hnutí Taliban s tím, že šlo o pomstu za smrt jednoho z talibanských šéfů, který zemřel při útoku bezpilotního letadla o měsíc dříve. Podle pákistánské parlamentní komise, která se případem zabývala, ale zřejmě původním plánem teroristů bylo horolezce unést.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz