Salah abdeslam

Výslech Abdeslama: Terorista v Bruselu plánoval další útoky

Zadržený terorista Salah Abdeslam s policií spolupracuje. Rozpovídal se o pařížských útocích a prozradil také, že z Bruselu plánoval další útoky. Policisté berou tyto informace velmi vážně, protože při raziích našli spousty zbraní a objevili další islamisty, kteří s Abdeslamem spolupracovali.

"Řekl, že byl připraven znovu rozjet z Bruselu svojí činnost,a nejspíš je to pravda," řekl novinářům belgický ministr zahraničí Didier Reynders. "Našli jsme hodně zbraní, těžkých zbraní. A viděli jsme, že kolem sebe vybudoval v Bruselu novou skupinu podporovatelů," dodal ministr Reynders.

"Abdeslam spoléhal na velkou síť přátel a příbuzných, která mu existovala a byla využívána pro obchod s narkotiky a drobné zločiny. Teď ho tito lidé schovávali," uvedl podle televize RTBF belgický federální prokurátor Frederic Van Leeuw. "Bylo to o solidaritě přátel a sousedů," vysvětlil.

Čtyřiadvacetiletý Abdeslam jako jediný ze strůjců přežil krvavý masakr v Paříži. Vyšetřovatelům přiznal, že jeho původní plán nevyšel. Měl se odpálit na stadionu Stade de France. S touto informací přišel francouzský prokurátor Francois Molins. Abdeslama a jeho právníka Svena Maryho ale rozčílilo, že Molins informaci zveřejnil.

Související obsah

Francouzského prokurátora teď chtějí žalovat, protože narušil důvěrnost vyšetřování. Molins se ale brání, že francouzské právo mu dovoluje o vyšetřování veřejně hovořit. Francie usiluje o vydání Abdeslama, který má francouzské a marocké občanství. Terorista se tomu ale brání a také proto usilovně spolupracuje s belgickými vyšetřovateli.

Pařížské útoky islamistických sebevražedných atentátníků si vyžádaly život 130 lidí a stovky zraněných. Pařížský prokurátor Francois Molins uvedl na tiskové konferenci, že Salah Abdeslam belgickým vyšetřovatelům potvrdil, že, cituji, se chtěl odpálit do povětří na Stade de France, ale od úmyslu ustoupil," uvedl Molins. Důvod, proč svůj plán terorista neuskutečnil, neuvedl.

Související obsah

Vyšetřovatelé doufají, že Abdeslam, který byl při zákroku postřelen do nohy, odhalí více informací o teroristické síti, která plánovala útoky na Paříž, její financování a další plány.

Policisté odvádějí zadrženého v Molenbeeku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

MAPA SMRTI: Kam jet na dovolenou? V těchto zemích vám nejvíce hrozí střet s teroristy

TAJEMSTVÍ 11. ZÁŘÍ ODHALENO! Co přimělo teroristy k jednomu z nejhorších útoků v historii?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz