Jaro

Letošní jaro je speciální! Vyrovnalo 120 let starý rekord

Letošní jaro je speciální! Vyrovnalo 120 let starý rekord
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Jaro letos dorazilo opravdu brzy. Nemluvíme však jen o příjemných venkovních teplotách a hřejivém sluníčku, ale i o tom, že první jarní den jsme letos přivítali už 20. března v 5:30 místního času, díky čemuž je letošní příchod jara opravdu speciální. Pokořil rekord, jaký naposledy padl v roce 1896.

Odborníci potvrdili, že naposledy jsme se s tak rychlým nástupem jarní rovnodennosti setkali před 120 lety. Důvodem je přitom starý předpis upravující přestupné roky.

Kalendářní rok totiž sice trvá 365 dní, Země ale ve skutečnosti oběhne Slunce až o pět hodin a 49 minut později. Kvůli této odchylce, která tak zároveň posouvá i okamžik jarní rovnodennosti, se každé čtyři roky přidává den navíc, který má tyto odchylky co nejvíce vyrovnat.

Přesto po přestupném roce zůstanou drobné nesrovnalosti, kvůli kterým jednou za tisíc let dojde k posunu o 7,81 dní, kdy dny budou naopak přebývat. Odborníci proto později upřesnili, že roky dělitelné 100 jsou přestupné jen tehdy, jsou-li dělitelné 400 (gregoriánský kalendář).

Posouvání příchodu jara proto bude nadále pokračovat. Jak informují Topky.sk, na počátku minulého století připadala jarní rovnodennost vždy na 21. března. Až v roce 1920 se poprvé objevilo datum 20. března. Nyní se obě dvě data střídají. Jaro ale bude přicházet stále dřív. V roce 2048 nastane rovnodennost už 19. března - a od té doby se pak bude objevovat stále častěji v kombinaci s datem 20. března.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VELIKONOCE JSOU TADY: Umíte správně vyfouknout vajíčka? Tady je snadný návod!

O HODINU VÍC: Přetočte hodiny, začal letní čas! Co byste o něm měli vědět?

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz