Zajímavosti

Voda v zahradě: Kdy zvolit bazén a kdy biotopické jezírko?

Vodní plochy jsou v zahradě velmi efektním prvkem. Navíc v létě často slouží nejen vizuálně, ale i jako zdroj příjemného osvěžení. Kromě tradičních bazénů jsou v posledních letech v módě i tzv. biotopická jezírka. Jsou ale vhodná pro všechny?

Jak vypadá bazén, ví každý. Klasické jsou světle modré stěny, pravidelné tvary, filtry a především "chemická" chlorovaná voda. U biotopické vodní plochy je vše jinak. Základem je přírodní samočištění, jedná se tedy o systém čistící se pomocí rostlin a mikroorganismů. Časté jsou nepravidelné tvary, nezřídka lagunovité.

Že jsou právě biotopická jezírka poslední dobou dost trendy, není pochyb. Stačí si otevřít jakýkoliv magazín zabývající se zahradní architekturou a budete si jisti. "Je to velice líbivé, ale je potřeba být rozumný a vidět i tu druhou stránku věci. Ačkoliv jsme unešení tou přírodní a kvalitní vodou, vždycky se nezapomeňme ptát i na údržbu," nastiňuje hlavní úskalí biotopu zahradní architekt Ferdinand Leffler z architektonického studia Flera.

Zkrátka a dobře, biotopické jezírko je na údržbu mnohem náročnější, než bazén. A to je potřeba si uvědomit předtím, než si ho do zahrady pořídíme, protože pak už bude pozdě. "Ta voda má prostě tendenci být zelenou a vždycky s námi bude tuhle hru hrát," vysvětluje Leffler.

Pro lidi, kteří zahradou žijí a věnují jí dostatek času, není biotopická vodní plocha problém. Je však potřeba porozumět jí a procesům, které v ní probíhají. Pokud chcete jen udělat dojem na návštěvy a o vodu se příliš nestarat, volte raději bazén. "Já bych doporučil se vždycky dobře zeptat, jak to vypadá pak dál s údržbou a ne být jen okouzlen tím, že je to IN," radí Ferdinand Leffler na závěr. A to jistě neplatí jen u vodních ploch v zahradě.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz