Klokánek

Klokánky jsou zachráněny! Od státu dostanou 20 milionů korun

Fond ohrožených dětí (FOD) dostane mimořádnou dotaci 20 milionů korun na provoz svých klokánků pro děti v tísni. Pomoc pro tyto dětské azylové domy schválila dnes vláda.

Fond se potýká s dluhy už delší dobu, část zařízení kvůli finančním problémům zrušil. O podporu žádal už loni, tehdy ale neuspěl. Podle premiéra Bohuslava Sobotky si ale klokánky šanci na další fungování zaslouží.

"Nové vedení Fondu ohrožených dětí udělalo od loňského léta, kdy vláda naposledy jednala o možnosti udělit dotaci, obrovský kus práce pro to, aby se podařilo organizaci ekonomicky stabilizovat. Podařilo se splatit velkou část dluhů, snížit provozní náklady a přizpůsobit kapacity center klokánků reálným potřebám v jednotlivých krajích," zdůvodnil přidělení dotace Sobotka.

Dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou vystřídal loni v červnu v čele FOD Jan Vaněk. Závazky tehdy přesahovaly 127 milionů korun. Kvůli dluhům a hrozící exekuci začalo nové vedení se škrty. Nyní organizace provozuje 17 klokánků se 345 místy. Ještě loni na začátku roku měla těchto zařízení 28 s víc než pětistovkou míst. Zrušila také své pobočky po republice a jiným provozovatelům předala své azylové domy pro rodiny. Podle Vaňka se fondu daří postupně dluhy snižovat.

Návrh na dotaci dala vládě ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Už dřív několikrát zopakovala, že se kvůli podpoře jediné organizace "nenechá zavřít". Před jednáním kabinetu teď ale řekla, že ji přístup fondu přesvědčil a přiměl změnit názor. Podle Marksové bylo za dluhy hlavně dřívější špatné hospodaření.

Stát nyní na dítě zařízením měsíčně platí 22.800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě v těchto domovech nepobývalo. O dofinancování krácené částky s klokánky žádaly i další organizace. Sumu za loňský leden až říjen společně vyčíslily na 61,4 milionu korun.

Ministerstvo práce chystá změnu financování. Podle plánu by od dubna příštího roku zařízení měla dostávat platbu za lůžko. Pobírala by tak peníze i tehdy, když by v nich děti nebyly. Kraje ale do té doby musí přesně říct, kolik krizových lůžek pro děti potřebují, uvedla už dřív Marksová.

mom, TN.cz

K tématu Klokánek

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz