Miloš Zeman

Zeman slíbil třetinu platu malým dětem, v dubnu neposlal ani korunu

Zeman slíbil třetinu platu malým dětem, v dubnu neposlal ani korunu
Zdroj: Profimedia

Miloš Zeman se v minulosti zavázal, že bude odvádět třetinu svého platu, tedy 60 tisíc korun měsíčně, do prezidentského nadačního fondu. Ten založil krátce po svém prvním zvolení a peníze mají putovat na podporu Klokánků. V dubnu letošního roku však podle seznamu dárců neposlal nic.

Prezident Zeman v polovině června 2013 oznámil, že bude přispívat třetinu svého platu na snížení státního dluhu. Sloužit k tomu měl nadační fond, který pro tento účel sám Zeman založil. Jeho účel se však v roce 2015 zásadně změnil. Bylo totiž rozhodnuto, že peníze půjdou na podporu Fondu ohrožených dětí, který provozuje centra Klokánek.

Na seznamu dárců, který je dostupný na oficiálních webových stránkách nadace, však v dubnu letošního roku Zemanovo jméno chybí. Prezident tak zrejmě v tomto měsíci třetinu svého platu neposlal. "Byl to administrativní výpadek," vysvětlil TN.cz mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Co konkrétně tím má na mysli, však neprozradil.

Fond ohrožených dětí se Zeman rozhodl podporovat poté, co zřizovatel Klokánků dlužil na sociálním pojištění 22 milionů korun, další desítky milionů za provoz a na výplatách. "Pan prezident vyjadřuje lítost, že se doposud nepodařilo nalézt třicet milionů korun pro Klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantů bude zřejmě vyšší," vyčinil tehdejší vládě ústy svého mluvčího prezident Miloš Zeman.

Související obsah

Prezidentův fond tak už na Klokánky daroval 2,5 milionů korun poprvé na konci roku 2015, v dalším roce pak šlo o částku 3,1 milionů korun. Za rok 2017 se ale peníze od prezidenta na účtu Fondu ohrožených dětí neobjevily

Všechny dárce Fondu ohrožených dětí naleznete zde.

Podle mluvčího Ovčáčka však částku za rok 2017 daroval prezidentský nadační fond až na začátku roku následujícícho. "V říjnu 2018 věnoval pan prezident Klokánkům dalších 2,3 milionů korun. V tomto případě šlo o nevyužité peníze z volební kampaně," řekl TN.cz Jiří Ovčáček. Peníze za letošek by měl Zeman dle jeho slov věnovat až na konci roku.


Zemanův plat za rok 2018 činil přes tři miliony, což je více než 250 tisíc korun měsíčně bez náhrad. To je téměř osminásobek průměrné hrubé mzdy v Česku.

Prezident Zeman šokoval na návštěvě Srbska:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz