APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

ISIS vyhrožuje Německu útokem, Evropa je v pohotovosti

Teroristé z Islámského státu vyzývají své stoupence k dalším útokům. Jejich příštím cílem by mělo být sídlo německé kancléřky Angely Merklové a také mezinárodní letiště mezi Kolínem a Bonnem. Na internetu se už dokonce objevily koláže, které mají extremisty k útokům vyburcovat. Celá Evropa zůstává i nadále v nejvyšší pohotovosti.

"Co dokázali tvoji bratři v Belgii, dokážeš taky! Německo je bojiště," takovými hesly burcuje Islámský stát své stoupence k útokům v Německu. Hrozivými výzvami se zabývá německá kriminální policie.

"O těchto materiálech víme a naši experti je prověřují. Je jasné, že Německo je cílem mezinárodního terorismu a útoky můžou nastat. Tato záležitost ale nemění naše bezpečnostní opatření," uvádí policejní mluvčí federální policie na portálu Asiaone.

Na jedné z koláží stojí ozbrojenec před letištěm Kolín-Bonn. Další zobrazuje sídlo německé kancléřky v plamenech. " Budeš dál truchlit, nebo začneš konečně jednat?" Toto heslo umístili džihádisté na třetí z koláží. Je na ní bojový letoun a kolem něj zubožené tváře žen a dětí. Extremisté tak zřejmě chtěli poukázat na to, že při leteckých útocích, které proti nim provádí koalice vedená Spojenými státy, umírají civilisté.

Související obsah

Válka proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku stále pokračuje. Irácké protiteroristické jednotky, podporované ze vzduchu koaličními letouny, postupují k městu Hit západně od hlavního města Baghdádu. Jednotky se z něj snaží teroristy vyhnat a zatlačit je dál na západ. Islámský stát by tak přišel také o Falludžu, jedinou baštu poblíž hlavního města.

Armáda také pokračuje v operaci na znovuzískání druhého největšího iráckého města Mosul. Útoky v Německu by se podle teroristů z Islámského státu měly podobat těm v Bruselu a Paříži. A právě hlavní podezřelý z pařížských útoků Saláh Abdeslam dnes stanul před soudem v Belgii. Rozhodovalo se o jeho vydání do Francie.

Související obsah

Belgický soud rozhodl, že Saláh Abdeslam by měl být vydán do Francie. Jeho právník už předtím předeslal, že Abdeslam se vydání nebrání a chce spolupracovat s francouzskými úřady. Soud měl původně začít ráno, podezřelého ale nepřevezli z věznice Brugách. Státní zástupce ho tak vyslechl přímo v cele a slyšení se kvůli tomu odložilo na odpoledne.

Přestože se o rozhodnutí o jeho vydání původně mluvilo jako o formalitě, belgická média začala spekulovat že proces by mohl být složitější kvůli propojení Abdeslama s útočníky z Bruselu. Další slyšení je naplánováno na 7. dubna.

Saláh Abdeslam, ještě donedávna nejhledanější terorista světa a jediný přeživší podezřelý z pařížských útoků. Belgická policie ho zadržela v Bruselu před dvěma týdny. Vydání do Francie se nejprve bránil. Po útocích, které minulý týden zasáhly Brusel, změnil názor. Jeho právník už to naznačoval před pár dny.

Související obsah

"Nejdřív chtěl své vydání do Francie pozdržet. Pak si to rozmyslel. Je to dobře, protože tím pro mě tahle práce skončí," uvedl k případu abdeslamův právník Sven Mary. Vyšetřování ukázalo, že útočníci z Bruselu byli s Abdeslamem propojení. Jeho otisky prstů se našly v bytě khalida El Bakraouího, který se odpálil v metru.

S Najimem Lašraouím, teroristou z letiště Zaventem, kdysi cestoval do Maďarska. Stále se neví, kdo je třetím útočníkem z letiště. Muž v bílém plášti je pravděpodobně stále na útěku a policie po něm pátrá. Podle některých informací se útoků v Bruselu, při kterých zemřelo 35 lidí, původně měl účastnit i sám Abdeslam, v době explozí už byl ale za mřížemi.

Související obsah

Abdeslam měl být také mezi sebevražednými útočníky v Paříži. Chtěl se odpálit před Stade de France, ale na poslední chvíli si to rozmyslel. Původně sváděl vinu na své komplice a tvrdil, že pro ně jen zajišťoval logistiku.
 

tn.cz / TV Nova

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz