Letiště

Na bruselském letišti pracuje 50 teroristů! Policisté je neuhlídají

Na bruselském letišti Zaventem pracuje nejméně 50 podporovatelů Islámského státu. Skrývali se mezi nosiči zavazadel, uklízeči a pomocníky v kuchyni, tvrdí letištní policie. Letiště se minulý týden stalo terčem teroristů.

Policie uvedla, že se mezi pracovníky bruselského letiště skrývá nejméně 50 stoupenců teroristické organizace Islámský stát. Na letišti Zaventem, kde 22. března zabili sebevražední atentátníci 11 lidí a stovku dalších zranili, pracovali jako nosiči, uklízeči nebo myči nádobí.

"Někteří lidé, které jsme podezírali z bojů v Sýrii, se na letišti vydávali za falešné turisty. Nahlásili jsme jejich přítomnost, ale nevíme, zda se s touto informací vůbec nějak naložilo," píšou příslušníci letištní policie v otevřeném dopisu.

Policisté začali některé pracovníky letiště podezírat už po listopadových útocích v Paříži, při nichž bylo zabito 130 lidí. Dva členové personálu totiž pařížský teror oslavovali. I uklízeči mají přitom propustku, s níž se mohou pohybovat po celém letišti a dostanou se až do kokpitu letadel.

Související obsah

"Když jsme několik lidí prověřovali, byli jsme velmi překvapeni. Byli to muži s radikální ideologií a dlouhou policejní historií," pokračuje dopis. "I v současnosti se mezi pracovníky letiště stále najde nejméně 50 podporovatelů Islámského státu," stojí dále v prohlášení.

Už dříve přitom rodina dvou islamistů, kteří v Bruselu útočili, sdělila, že na letišti pracovali jako uklízeči. "Uklízeli v restauracích a na letišti, hlavně o prázdninách. Školu nakonec stejně nedodělali," uvedl pro britský deník Daily Mail muž, který si nepřál být jmenován. Šlo o bratry Brahima a Khalida El Bakraouiovy.

Související obsah

Letištní policie i belgické policejní odbory teď kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením hrozí stávkou. Obnovení provozu bruselského letiště Zaventem se proto znovu odložilo, termín otevření zatím není známý.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ANONYMOUS VARUJE: ISIS zaplatí za útoky v Bruselu! Čím se chtějí teroristům pomstít?

VIDEO: Teroristické útoky v Bruselu očima celebrit! Jak prožívaly tuhle děsivou zprávu?

epa, TN.cz

K tématu Letiště

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz