Obloha

VZÁCNÝ ÚKAZ na obloze! Připravte si dalekohledy a foťáky!

VZÁCNÝ ÚKAZ na obloze! Připravte si dalekohledy a foťáky!
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Zapálení fotografové a milovníci nebeských znamení by nyní měli zpozornět. Ve středu totiž Venuše s Měsícem utvoří na obloze zajímavý obrazec. Nebudete na něj přitom muset čekat až do pozdních večerních hodin - jako tomu bývá obvykle, úkaz bude v případě příznivého počasí viditelný už v 9:30.

Ve středu 6. dubna budou mít lidé po celém světě příležitost pozorovat na obloze krásnou souhru Měsíce a Venuše. Zhruba v 9:30 našeho času totiž druhá planeta Sluneční soustavy vstoupí za okraj Měsíce na jeho ještě nepatrně osvětlené straně. Objeví se tak tenký srpek, který astronomové pozorují zejména na noční obloze.

Ve středu ale dojde k zákrytu Venuše Měsícem během denního světla - což je pro milovníky oblohy mnohem zajímavější a lákavější atrakcí. "Vidět planety na obloze není nic výjimečného, ideálně na večerní, noční nebo ranní obloze. Vidět alespoň jednu z nich na denní obloze, ozářenou Sluncem, to už chce ale velmi dobrou orientaci na obloze, ostrý zrak a kus štěstí," citují astronoma Marka Husárika Topky.sk.

Související obsah

Venuše se bude za Měsícem skrývat téměř hodinu. Ze zákrytu vystoupí opět po hodině. "Doporučujeme zakrýt si Slunce alespoň rukou a na pár sekund se zadívat napravo od něj," vysvětluje dále Husárik.

Zdroj: Astronomický ústav SAV

Jak ale upozorňuje Jan Šifner z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy, pozorování tohoto úkazu by mohla výrazně zkomplikovat oblačnost. Pokud však bude hezky, rozhodně si nenechte tuto podívanou ujít. Letos už se jí nedočkáte. V září se Měsíc během dne k Venuši akorát přiblíží.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Z toho neusnete: Na obloze se zjevilo boží znamení! Čeká svět zkáza?

Lovci UFO spatřili na Marsu neuvěřitelný úkaz! Je tohle vůbec možné?

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz