Věda

NASA sleduje exploze na Slunci! Mohou vyřadit Zemi z provozu

Vědecké týmy NASA a ministerstva národní bezpečnosti se připravují na sluneční bouři, která může těžce poškodit současnou civilizaci.

Americká vláda podpořila vznik týmu expertů NASA A ministerstva národní bezpečnosti. Geomagnetická exploze by mohla podle nich ohrozit život na Zemi. Pravděpodobnost fatální exploze je prý nízká, ale lidstvo by se mělo připravit. Tým dostal za úkol připravit krizový scénář takové události.

Erupce by mohla způsobit velké výpadky elektřiny, zničit satelitní systémy kroužící kolem Země a tím vyřadit z provozu GPS, letadla by neomohla létat, nefungovaly by mobilní telefony, zmizela by data z počítačů na celém světě.

Nápravy škod by si podle odhadu britské pojišťovny Lloyd´s vyžádaly až 2,6 bilionu dolarů. Obnova poškozené infrastruktury by trvala několik let.

Související obsah

Nebylo by to poprvé, kdy podobná bouře zemi zasáhla. Vědecký tým připomíná geomagnetickou bouři na Slunci, kterou zaznamenali astronomové v roce 1859, píše deník Independent. Podobná geomagnetická exploze se udála na Slunci v roce 2012, ale její paprsky minuly oběžnou dráhu Země.
 

Podívejte se na záběry sluneční bouře

TN.cz / ych
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz