Příušnice

Příušnice se nezadržitelně šíří Českem. I kvůli nekázni pacientů

Příušnice se v České republice šíří z kraje do kraje. Za první tři měsíce roku v zemi touto infekcí onemocnělo už přes tisíc lidí. V porovnání s loňským rokem je to více než pětinásobek za stejné období.

Příušnice letos opravdu trápí Českou republiku víc než v předchozích letech. Nakažení často nedodržují léčebný režim, nezůstávají v izolaci a nemoc se šíří. Nejhorší je situace na jihu Čech, k dnešnímu dni už tam evidují 399 případů a nákazu se nedaří dostat pod kontrolu.

Související obsah

Ale vyšší výskyt příušnic hlásí i další kraje. Třeba Vysočina má od začátku roku 211 případů, Moravskoslezský kraj 184. Ale i tam, kde je zatím nemocných méně, už překonávají loňská čísla. Jihomoravský kraj hlásí 76 případů, což je více než za celý loňský rok. Středočeský kraj má 60 nemocných za tři měsíce, přitom za celý loňský rok jich byla polovina.

Související obsah

Nákaza se přenáší mezi jednotlivými kraji. To potvrzují i v jižních Čechách. Předpokládá se, že tam byla zavlečená ze sousední Vysočiny. Příušnice se šíří navzdory očkování, které chrání kratší dobu než se původně předpokládalo. Kromě příušnic ale hlásí v posledních letech návrat i některé další infekce jako třeba černý kašel.

tn.cz / gar

K tématu Příušnice

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz