Zajímavosti

NÁVOD: Sledujete počasí na mobilu? Která aplikace co umí

NÁVOD: Sledujete počasí na mobilu? Která aplikace co umí
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Předpověď počasí se velice často mění a díky velkému množství faktorů, které ji ovlivňují, je přesná jen v několika nejbližších hodinách. Pro delší časové období je předpověď pouze odhadem toho, jak se bude situace dále vyvíjet. Často se například jinak stočí vítr, je proto nutné ji neustále aktualizovat. V dnešní době chytrých telefonů a tabletů je snadné sledovat nejaktuálnější situaci díky aplikacím meteorologických úřadů.

Ty ale často nabízí velké množství informací, mezi kterými je poměrně obtížné se orientovat. Redakce TN.cz proto vybrala pro rozbor tři aplikace, které jsou mezi uživateli velmi oblíbené.

První je oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Aladin. Druhou je norská aplikace YR, která je oblíbená mezi uživateli na celém světě. Třetí je americká Accuweather, která je mezi uživateli také velmi oblíbená a to hlavně kvůli množství informací a intuitivnímu ovládání. Všechny aplikace jsou zdarma.

Aladin

Oficiální aplikace ČHMÚ sleduje počasí v následujících 48 hodinách. Nabízí snadné ovládání a je velice přehledná. Aladin nabízí aktuální předpověď pro všechny části České republiky. Celá aplikace je v češtině. Uživatelé si občas stěžují na občasné odchylky.

Aladin nabízí sledování aktuální polohy, lze nastavit i oblíbená místa, mezi kterými lze přepínat. V horní části aplikace se zobrazují číselné hodnoty pro aktuální i pocitovou teplotu, množství srážek, sílu větru včetně směru a nárazů, množství oblačnosti, velikost tlaku a také vlhkost.

  

Související obsah

Spodní část aplikace je grafické znázornění, posunutím nebo kliknutím na symbol lze změnit mezi grafem teploty (oranžová linka, modré sloupce označují množství srážek), grafem síly a směru větru (zelená linka, červená linka označuje sílu větru v nárazech), grafem oblačnosti (nízké, střední vysoké, modré sloupce označují srážky), grafem tlaku (žlutá linka) a grafem vlhkosti.

  

Na časové lince označuje zelený trojúhelník aktuální čas. Pruhovanou linkou lze pohybovat a měnit tak zobrazení číselných údajů pro konkrétní čas.

YR.NO

Norský portál pro předpověď počasí YR.NO nabízí jednu z nejpřesnějších a nejúspěšnějších předpovědí ze všech dostupných meteorologických webů. YR.NO nejdříve fungoval pouze v internetovém prohlížeči, následoval modul a není divu, že později přišla i aplikace.

Ta je sama o sobě velice jednoduchá a oproti internetovým stránkám nenabízí takové možnosti, ale pro aktuální sledování předpovědi je velice snadná na používání a čtení informací. Nevýhodou je překlad z norštiny pouze do angličtiny, aplikaci česká lokalizace chybí, ale textu je v ní minimum.

Pokud aplikaci povolíte sledování polohy, YR bude ukazovat předpověď pro místo, kde se právě nacházíte. Tuto možnost lze libovolně vypínat a zapínat v nastavení. Lze také nastavit oblíbené lokace, aplikace pak na úvodní stránce ukazuje základní informace v navolených lokalitách pro nejbližší čtyři dny.

Související obsah

Po rozkliknutí konkrétního místa se objeví detailnější předpověď po šesti hodinách. Textová předpověď kromě teploty a oblačnosti nabízí také množství srážek, směr větru a jeho rychlost. V záložce nahoře lze překliknout z textové předpovědi (Table) do grafické předpovědi pro hodinovou předpověď (Graph).

Ta nabízí přehledný graf s teplotou (červená linka), oblačností (nízkou, střední, vysokou), tlakem (zelená linka), množstvím srážek (modré sloupce, plný = minimální srážky, šrafovaný = maximální srážky) a směrem větru (černá šipka, podoba šipky určuje sílu větru podle Beaufortovy stupnice).

AccuWaether

Americká aplikace vyniká především množstvím informací, které nabízí. Kromě aktuální, hodinové a denní předpovědi lze také sledovat meteomapy a videa spojená s počasím, která portál Accuweather publikuje nebo sdílí.

Rozdílem oproti dalším aplikacím je celková textová podoba, která je velice přehledná a intuitivní na ovládání. Většinu základních informací lze rozkliknout a zjistit tak zajímavé detaily. U aktuální a hodinové předpovědi lze po rozkliknutí sledovat skutečnou i pocitovou teplotu, oblačnost, vlhkost, rosný bod, UV index, rychlost větru i sílu nárazů, směr větru, tlak a viditelnost.

Denní předpověď nabízí informace o počasí přes den a v noci. Kromě klasických informací ještě nabízí denní předpověď typ srážek, čas východu a západu Slunce.

Související obsah

Kromě nastavení jednotek lze také spustit upozornění, které chodí podle určené frekvence. Aplikace také uživatele umí upozornit na nepříznivé počasí. Vše je přeloženo do češtiny, ovládání je tak velice přátelské.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz