Zahraničí

Ruské letouny nalétávaly na americkou loď, šlo o provokaci?

Dva ruské letouny SU-24 narušily v Baltu společné cvičení USA a jejich spojenců, když těsně přeletěly nad americkým torpédoborcem USS Donald Cook. Námořnictvo to označilo za nebezpečnou provokaci. Nejedná se o jediný incident v Baltském moři, k nebezpečným přeletům docházelo v pondělí i v úterý.

"Donald Cook 11. a 12. dubna působil v mezinárodních vodách při společném cvičení s našimi spojenci," uvedl americký admirál Mark Ferguson. Americká loď zaznamenala během cvičení několik blízkých agresivních přeletů ruských strojů, které nápadně připomínaly útočné manévry.

"Během 11. dubna probíhalo přistávací cvičení na lodi s helikoptérou jednoho z našich spojenců, když se objevila dvojice ruských letounů SU-24, které učinili několik nízkých průletů," stojí v prohlášení amerického námořnictva. Jeden z průletů byl důstojníkem amerického námořnictva označen za nebezpečný, společné cvičení bylo proto přerušeno do doby, než se ruské letouny vzdálily.

Následující den se nejdříve k americké lodi přiblížila ruská helikoptéra Kamov KA-27, která kolem lodi začala kroužit. Celkem ji obkroužila sedmkrát, manévry kolem lodi vyhodnotili američtí důstojníci jako nebezpečné a neprofesionální.

Související obsah

Přibližně po 40 minutách po helikoptéře následoval opětovný průlet dvou ruských bitevníků. Celkem udělala letadla jedenáct manévrů v těsné blízkosti americké lodi. "Ruská letadla létala v simulovaných útočních pozicích a selhala jakákoliv komunikace s nimi, ať už v angličtině nebo v ruštině," píše se v oficiálním prohlášení.
 

klma, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz