Meteorit

Češi trumfli zahraniční sousedy! Největší meteorit byl pod větví!

Češi trumfli zahraniční sousedy! Největší meteorit byl pod větví!
Zdroj: YouTube.com

Díky českým astronomům se podařilo vypátrat zbytky půltunového meteoritu, který proletěl v neděli 6. března na Horním Rakouskem a spadl nedaleko německé vesničky Stubenberg. Vědci z Akademie věd ČR totiž dokázali už den po dopadu bolidu přesně spočítat, kde jednotlivé úlomky skončily.

Čeští astronomové slaví úspěch. Díky jejich přesným propočtům se podařilo dopátrat zbytky jasného bolidu, který začátkem března proletěl nad Horním Rakouskem a který skončil severně od řeky Inn.

"Krátce po tom, co jsme oznámili polohu pádové oblasti našim německým kolegům, což bylo již druhý den po přeletu bolidu, začaly první pokusy o nalezení meteoritu," uvedl Pavel Spurný z Astronomického ústavu AV ČR. První úlomek o váze 45 gramů se přitom našel už pouhý týden od dopadu.

Hmotnost dalších meteoritů postupně rostla. Největší kousek se podařilo najít na apríla - pod větví. Vážil 1320 gramů a byl nepravidelného zploštělého tvaru, pokrytý kůrou.

Související obsah

"Za poslední měsíc hledání se tedy nejen podařilo najít dalších 5 meteoritů a zvýšit celkově nalezenou hmotnost z necelých 50 gramů na současných 1473 gramů, ale také získat cenné zkušenosti, vyplývající z hledání tohoto konkrétního případu," dodává Spurný.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Meteoritický roj Taurid Zemi nemine! Podle vědců je téměř jisté, že některá z komet Zemi trefí

Američtí astronomové spočítali, že Zemi může trefit obří asteroid. Kolik máme času?

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz