Miloš Zeman

Zeman: Dusilová je chudinka a k Číně se chovám jako Alžběta II.

Zeman: Dusilová je chudinka a k Číně se chovám jako Alžběta II.
Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman odmítl kritiku, že obrací zemi k Číně a Rusku. V rozhovoru pro Blesk se přirovnal k britské královně nebo americkému prezidentovi, kteří se s Si Ťin-Pchingem také setkali.

Zeman čelil před návštěvou čínského prezidenta kritice, že podlézá nedemokratickým režimům. "Čínského prezidenta vozila britská královna ve zlatém kočáře, než byly podepsány dohody za 8 milionů liber. Podobně se choval i Barrack Obama," oponoval Zeman.

Podle něj naopak předchozí vláda Petra Nečase příliš podlézala USA a Evropské unii. "Například tím, že se na doporučení Bruselu nezúčastnila vojenské přehlídky v Číně k 70. výročí konce druhé světové války," připomněl Zeman.

Zeman se také vrátil ke kritice, kterou na něj spustili někteří ocenění zpěváci při přebírání hudebních cen Anděl. "Chudinka holčička nepřeříká ani tři věty bez papíru," sepsul zpěvačku Lenku Dusilovou. Své vyjádření o ní vzápětí označil za laskavé.

Související obsah

Podle Zemana ekonomické dohody s Čínou přinesou Česku samé výhody. Tři přímá letecká spojení přivedou do Česka více čínských turistů, což podle něj pomůže turistickému ruchu nebo třeba lázeňství. Firma Let Kunovice se zase podle Zemana bude podílet na dodávce letadel do Číny, což bude znamenat šest set nových pracovních míst.

Zeman se také vrátil k protestům, které návštěvu čínského prezidenta provázely. Ti, kdo mávali tibetskými vlajkami by měli vědět, že před rokem 1951 to byla feudálně-otrokářská společnost, teokracie, kde vládli lámové a ostatní na ně pracovali," prohlásil Zeman.

Setkání s dalajlámou by proto na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla odmítl. "Sešel bych se s dalajlámou, kdybych sám byl duchovní vůdce, nebo on velký investor," dodal Zeman.
 

TN.cz / ych
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz