Domácí

Návrh zákona: Městská policie nebude měřit rychlost v obcích

Poslanci chtějí zakázat městské policii vybírat pokuty za vysokou rychlost. Změny v zákoně chce navrhnout poslanec Bronislav Schwarz, sám bývalý šéf městské policie. Jednou z možností je, že by dohled nad pevnými radary přešel pod státní policii.

Kontroly městských strážníků už možná řidiči na silnicích nezažijí. Omezit pravomoci městské policie v této oblasti chce poslanec Bronislav Schwarz. "Rozhodně bych to omezil jen na nebezpečných úsecích a klidně bych stanovil maximální částku, kolik jsou schopni vybrat, aby z toho nebylo rejžování," uvedl.

  

Ve hře je mimo jiné varianta, že by vybírání pokut z radarů umístěných v obci měla na starosti už jen státní dopravní policie. S tímto návrhem souhlasí například bývalý policejní prezident Martin Červíček. "Za řešení takovýchto přestupků má odpovídat policie státní," sdělil.

Návrh podporuje i ministr vnitra Milan Chovanec. "Městská policie by měla sloužit občanům na území města a především řešit veřejný pořádek v ulicích. Jestli k tomu patří i měření rychlosti? Já si osobně myslím, že ne," prohlásil Chovanec.

"Myslím si, že by se měla vést široká a fundovaná debata o tom, jaké jsou úlohy obecní policie. Takto zásadní věci by se neměly řešit pozměňovacími návrhy," namítá ministr dopravy Dan Ťok. Diskuzi se ale nebrání.

Související obsah

O pravomocích městské policie se ale ve sněmovně zřejmě strhne tvrdá bitva. "TOP 09 bude prosazovat zachování stávajícího stavu," oznámil František Laudát. "Vzhledem k tomu, že vzrůstá nehodovost i úmrtnost tak bych skutečně v tuto chvilku ten zákon nepodpořil," souhlasí i Jaroslav Klaška z KDU-ČSL.

O omezení pravomocí obecní policie se začalo znovu mluvit po nedávném skandálu strážníků z Kolče. Opilí se poprali desítky kilometrů od místa, kde měli vybírat pokuty. Do sto kilometrů vzdálené obce je poslali nadřízení.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz