Zrak

Šokující čísla: Tisíce řidičů špatně vidí! Jak jste na tom vy? TEST

Šokující čísla: Tisíce řidičů špatně vidí! Jak jste na tom vy? TEST
Zdroj: Profimedia

Stav zraku je jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje chování řidičů za volantem. Počet řidičů, kteří špatně vidí, přitom rok od roku roste a co je nejhorší, někteří si špatný stav svého zraku ani neuvědomují.

Od dnešního dne si mohou řidiči nechat zdarma otestovat svůj zrak na vybraných čerpacích stanicích po celé republice. Testování proběhne v rámci kampaně "Bezpečně za volantem - Péče o zrak", kterou organizuje Mezinárodní sdružení optometristů.

Během loňského ročníku vyšlo najevo, že tisíce řidičů hazardují se svým životem, protože za volantem špatně vidí. "Otestovali jsme asi tisícovku řidičů a 7 % z nich by vůbec nemělo usednout za volant. A to je jen malý vzorek, když si to přepočítáte na všechny řidiče, je to ohromné množství lidí, kteří špatně vidí," říká prezidentka Sdružení optiků a optometristů Ivana Urválková.

"Tím, že specialisté poradí každému řidiči, který navštíví místo screeningu a podstoupí test zraku, můžeme zachránit lidské životy, jelikož na spoustě dopravních nehod se podílí právě špatné vidění," dodala Urválková.

Související obsah

Nebezpečí spočívá především v tom, že řidič se slabším zrakem později vidí překážku, má zpomalené reakce a brzdí později, než by měl. Seznam benzinek, kde se můžete nechat zdarma otestovat, najdete na stránkách Sdružení optiků.

Otestujete se, jestli dobře vidíte

Pokud se vám nechce hned utíkat k očnímu lékaři, zkuste se nejprve otestovat sami. Řidiči mohou svůj zrak podrobit zkoušce velmi jednoduše. Pokud ze vzdálenosti přibližně 25 metrů nepřečtete poznávací značku auta před vámi nebo například číslo tramvaje, na nic nečekejte a nechte si zrak odborně zkontrolovat. S největší pravděpodobností budete potřebovat brýle. "Častým příznakem toho, že člověk špatně vidí, je bolest hlavy," radí Urválková.

Související obsah

Vidíte do dálky?

Otestovat se můžete také z pohodlí domova. Stačí, když si tabulku s písmeny na obrazovce zvětšíte tak, aby šíře obdélníku byla asi 11,5 cm (stikněte tlačítko CTRL a tlačítko +). Posaďte se do vzdálenosti 3 metry od monitoru, zakryjte si vždy jedno oko a čtěte řádky shora dolů. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, budete pravděpodobně potřebovat brýle. Prvním krokem je vždy návštěva lékaře.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Které celebrity mají osobního řidiče a kolik za něj měsíčně zaplatíte?

ŘIDIČ SE JEN DIVÍ. Další vyhláška opět mění pravidla provozu na kruhových objezdech

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz